GJERMANI – Papperger: Evropës i duhet një dekadë për të krijuar rezerva armësh

by admin
Spread the love

TIRANË, 12 shkurt /ATSH/ – Evropës do t’i duhen 10 vjet përpara se të jetë plotësisht e gatshme për të mbrojtur veten, tha kreu i kompanisë më të madhe gjermane të mbrojtjes, Rheinmetall, Armin Papperger, sipas BBC.

“Rezervat e municioneve aktualisht janë bosh”, tha Papperger gjatë një vizite të kancelarit gjerman, Olaf Scholz në një fabrikë të re të madhe të prodhimit të armëve në Saksoninë e Ulët.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen ishin gjithashtu të pranishëm.

Deklarata e Papperger vjen një ditë pasi fjalimi i kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, ndezi alarmin e ri në Evropë.

Kandidati kryesor republikan tha se dikur i tha një lideri botëror se nuk do t’i mbronte anëtarët e NATO-s që nuk paguajnë detyrimet e tyre dhe madje do t’i “inkurajonte” agresorët të “bënin ç’të donin”.

Rheinmetall tha se do të investojë më shumë se 300 milion dollarë (274 milion paund) në objektin e ri. Kompania pritet të prodhojë 200 000 predha artilerie në vit.

Papperger tha se do të duhej një kohë e gjatë për t’u përgatitur kundër një agresori që dëshiron të luftojë kundër NATO-s.

“Ne jemi mirë në tre, katër vjet, por për të qenë vërtet të përgatitur, na duhen 10 vjet”, tha ai.

“Ne duhet të prodhojmë 1,5 milionë fishekë në Evropë”, shtoi Papperger.

Ai tha se një sasi e madhe e municioneve evropiane u dërgua në Ukrainë, duke pakësuar rezervat evropiane.

“Për sa kohë që kemi luftë, ne duhet të ndihmojmë Ukrainën, por më vonë do të na duhen të paktën pesë deri në 10 vjet për të mbushur stoqet tona të municioneve”, tha ai.

Kancelari Scholz refuzoi të thoshte nëse ishte i shqetësuar për deklaratën e Trump, duke thënë se ai ishte absolutisht i sigurt se NATO ishte thelbësore për SHBA-në, Kanadanë dhe vendet evropiane.

“Presidenti rus Vladimir Putin ka treguar ambicie perandorake. Nëse doni paqe, duhet të pengoni me sukses agresorët e mundshëm”, tha ai.

Kanë kaluar gati dy vjet që kur kancelari Scholz shpalli Zeitenwende, një pikë kthese në politikën e jashtme dhe të mbrojtjes së Gjermanisë pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Presidenti Putin.

Aleatët kishin shpresuar se Gjermania, ekonomia më e madhe e Evropës, do të merrte një rol gjithnjë e më të sigurt në siguri.

Megjithatë, në vitin 2023, Gjermania ishte në mesin e shumicës së anëtarëve të NATO-s që parashikohej të humbisnin objektivin e shpenzimeve prej 2%.

Berlini pritet të arrijë 2% në 2024, por vetëm përmes një fondi të vetëm.

Evropa ka investuar më shumë që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, thotë Dr Claudia Major nga Instituti Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë.

Çmimi i aksioneve të Rheinmetall është rritur në mënyrë të vazhdueshme që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia.

Ndërsa askush nuk e di se çfarë do të ndodhë me zgjedhjet në SHBA këtë vit, deklarata e fundit e Trump po përshkruhet si një thirrje zgjimi për të gjithë Evropën. //a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like