Foto lakuriq në vendet e shenjta apo hedhje me kokë në kanalet e Venecias! Turistët me sjelljen më të keqe të vitit 2023

by admin
Spread the love

Zhveshja nga beli poshtë në një vend të shenjtë, drejtimi i një makine nëpër një urë mesjetare, gdhendja e emrit në një ikonë botërore…

Këto janë vetëm disa nga gjërat që turistët kanë arritur të bëjnë në vitin 2023. Ata kanë dëmtuar vendet e trashëgimisë, kanë ngrënë specie në rrezik dhe në rastin e një çifti, kanë vjedhur verë me vlerë gati 2 milionë dollarë nga një restorant me yje Michelin.

Këtu janë 25 nga incidentet më të këqija për vitin 2023.

Janar

Një urë në Ponte Vecchio në Firence.

Italia ka qenë prej kohësh në qendër të sjelljes së keqe për turistët, dhe viti filloi në një mënyrë të parashikueshme të zymtë kur një amerikan u kap duke ngarë makinën mbi urën e këmbësorëve Ponte Vecchio në Firence. Ura më e famshme e Italisë, e ndërtuar në periudhën mesjetare dhe më pas e rindërtuar për të lidhur Palazzo Pitti me Galeritë Uffizi nën sundimin e Medici.

Shkurt

Viti gjithashtu nisi keq për jetën e egër, si dhe për trashëgiminë. Në shkurt, një influencuese kineze u gjobit pasi ajo doli live duke gatuar dhe ngrënë një peshkaqen të bardhë, një specie e mbrojtur në Kinë. Ajo u gjobit me 18,600 dollarë.

Mars

I dëshpëruar: Studio Ghibli goditi vizitorët që bënin foto "të pahijshme".

Studio Ghibli gjoditi vizitorët që bënin foto “të pahijshme”.

Një turist rus provokoi duke u zhveshur për të bërë një foto gjysmë nudo në një vend të shenjtë në Bali. Yuri Chilikin doli i zhveshur nga beli e poshtë në fotosesionin e tij në malin Agung, një vullkan i shenjtë për perëndinë Shiva.

Në Itali, Firence ishte në mëshirën e një turisti tjetër amerikan në timon. Një burrë 43-vjeçar u gjobit me 470 euro për drejtimin e paligjshëm të makinës së tij me qira – një Ferrari të kuq të ndezur – në Piazza della Signoria të pedonalizuar, sheshin kryesor të selisë së Rilindjes.

Ndërkohë, Venecia nuk është i panjohur për sjelljen e keqe turistike, por në mars një vizitor u rrezikua duke u hedhur në një kanal nga maja e një ndërtese trekatëshe.

Një çift u burgos për grabitjen e verës në vitin 2021 me vlerë 1.7 milionë dollarë nga një restorant me yje Michelin në Spanjë. Dyshja u larguan nga restoranti Atrio në Caceres, Spanja perëndimore, duke mbajtur 45 shishe verë të mbështjellë me peshqirë dhe të fshehura në çanta udhëtimi, duke përfshirë një shishe Chateau d’Yquem të vitit 1805, e cila u rendit në menu për 350,000 euro. Çifti e kishte vizituar restorantin tre herë gjatë planifikimit të grabitjes.

Amsterdami nisi fushatën e tij “Qëndroni larg” për të penguar të rinjtë britanikë të vijnë në kryeqytet për të shkaktuar kaos në “stag dos” – ose festa beqarie.

Prill

Ekipet e shpëtimit u thirrën kur argëtimi i kërpudhave u ndal.

Shëtitja me kërpudha.

Një grup çunash u futën në telashe në Lake District të Mbretërisë së Bashkuar. Zona është e njohur për panoramën e saj të bukur, por për këtë grup, bukuria natyrore nuk ishte e mjaftueshme – dhe ata vendosën të shijojnë përvojën me kërpudhat magjike dhe u gjetën nga kalimtarët.

Maj

Lëreni të shkojë: Fshati austriak i Hallstatt ndërtoi një gardh për të ndaluar ata që bëjnë selfie.

Fshati austriak i Hallstatt ndërtoi një gardh për të ndaluar ata që bëjnë selfie.

Një fshat austriak u lodh aq shumë nga turistët që bënin selfie, saqë ngriti një gardh për të bllokuar pamjen. Hallstatt, që thuhet se ka frymëzuar filmin e Disney-t “Frozen”, ngriti gardhin pasi mbante deri në 10,000 vizitorë në ditë në fshatin me rreth 800 banorë.

YouTuber-i Trevor Daniel Jacob rrëzoi qëllimisht avionin e tij në Kaliforni ndërsa bënte një video për të promovuar një portofol. Jacob, një pilot dhe parashutist, filmoi veten duke u hedhur me parashutë. Ai u deklarua fajtor pasi pamjet u bënë virale për të gjitha arsyet e gabuara.

Qershor

Në qershor, një turist në Koloseun e Romës u kap duke gdhendur “Ivan + Hayley 23” në monumentin 2000 vjeçar. Ndërsa po filmohej, ai buzëqeshi – por ishte më pak i guximshëm kur policia e gjurmoi vetëm një ditë më vonë. Banori britanik iu lut autoriteteve italiane për falje, sipas zëdhënësit të policisë së karabinierëve, dhe tha se nuk e dinte sa i vjetër ishte monumenti. Ai tani mendohet se është në pritje të gjykimit në vitin 2024.

Korrik

Shkrimi është në mur për vandalët e Koloseumit.

Shkrimi në mur për vandalët e Koloseut.

Ndërsa vera përparonte, turistët në Itali vazhduan të dëmtonin trashëgiminë e saj delikate. Në korrik, dy adoleshentë u kapën duke gdhendur emrin në Koloseun e famshëm, fillimisht një vajzë nga Zvicra dhe më pas një e re gjermane.

Gusht

Njerëzit e zhveshur u bënë problem në një fermë luledielli në Mbretërinë e Bashkuar.

Njerëzit e zhveshur u bënë problem në një fermë luledielli në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërsa temperaturat rriten, shumë prej nesh kanë dëshirën për t’u zhveshur, gjë që bëri që vizitorët në fushat e lulediellit në Mbretërinë e Bashkuar të luten të mos pozojnë lakuriq mes gjetheve. Pronarët e Stoke Fruit Farm në ishullin Hayling, në brigjet jugore të Anglisë, lëshuan një lutje në mediat sociale që vizitorët të mbanin rrobat e tyre veshur, pasi kishin vënë re një numër në rritje të të ftuarve që zhvisheshin për të pozuar lakuriq mes luleve.

Ndërkohë në Itali, dy turistë gjermanë u arrestuan për grafitimin e Korridorit Vasari të Firences, duke lidhur Galeritë Uffizi me Ponte Vecchio. Dyshja ishin pjesë e një grupi me 11 persona në Firence për të ndjekur një ndeshje futbolli. Mbishkrimet ishin të ekipit të tyre dhe shkaktoi mbi 10,000 dollarë dëme.

Në veri të vendit, një grup turistësh gjermanë rrëzuan një statujë të çmuar në përpjekje për të pozuar për foton perfekte në Viggiù, pranë liqenit Como.

Dhe ndërsa temperaturat u rritën në Romë, një turiste u kap duke u futur në shatërvanin Trevi për të mbushur shishen e saj me ujë. Vënia e këmbës në shatërvanin e famshëm mund të ketë gjoba prej 500 eurosh.

As Parisi nuk e kaloi verën i padëmtuar. Në gusht, dy turistë amerikanë të dehur u gjetën në Kullën Eifel një mëngjes, pasi kishin kaluar natën atje “dyshohet se të bllokuar për shkak të konsumit të tepërt të tyre të alkoolit”.

Shtator

Stafi i Air Canada detyroi pasagjerët që paguanin në një fluturim nga Las Vegas në Montreal të ulen në ndenjëse ende të pista me të vjella nga një fluturim i mëparshëm.

Tetor

oops!

Në vitin 2022, një turist shkaktoi kërdi në Muzetë e Vatikanit duke thyer skulptura antike. Për vitin 2023, kjo prirje e tmerrshme ishte përhapur në Izrael, ku dy skulptura romake të shekullit të dytë të erës sonë u dëmtuan nga një turist amerikan.

Nëntor

Një turist amerikan u ndalua nga Filipinet pasi u akuzua se kishte shkruar fjalë fyese në formularin e tij të emigracionit. Autoritetet thanë se ai kishte vendosur një adresë të sajuar në Filipine, nuk kishte përfshirë emrin e tij të plotë dhe kishte futur fjalë profane. 34-vjeçarit iu refuzua hyrja përgjithmonë, sipas Byrosë Filipine të Emigracionit.


Top Channel

You may also like