FOKUS – Miscrosoft: Irani rrit sulmet kibernetike kundër Izraelit

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

NJU JORK, 8 shkurt /ATSH-TPS/ – Aktivitetet e dezinformimit në internet të Iranit dhe sulmet kibernetike kundër Izraelit janë rritur që nga 7 tetori, sipas një raporti të kompanisë Microsoft, të publikuar të martën.

”Aktiviteti iranian u rrit me shpejtësi nga nëntë grupe të monitoruara nga Microsoft Active në Izrael gjatë javës së parë të luftës. Operacionet kibernetike shkuan nga afërsisht një operacion çdo dy muaj, në vitin 2021, në 11 vetëm në tetor 2023”, thuhet në raport.

”Ndërsa lufta përparonte, aktorët iranianë zgjeruan shtrirjen e tyre gjeografike të përfshira nga sulmet kundër Shqipërisë, Bahreinit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ata gjithashtu kanë rritur bashkëpunimin duke mundësuar një efektivitet më të madh”, vijon raporti.

”Sulmet kibernetike janë bërë gjithnjë e më të shënjestruara dhe shkatërruese, dhe fushatat e IO (operacioneve të ndikimit]) janë bërë gjithnjë e më të sofistikuara dhe joautentike”, shton raporti.

Raporti thekson se përpjekjet e Iranit synonin “minimin e Izraelit dhe mbështetësve të tij nëpërmjet internetit dhe medias sociale duke shkaktuar konfuzion të përgjithshëm dhe humbje të besimit”.

Qasja e Teheranit përfshin përkeqësimin e përçarjeve të brendshme politike dhe sociale në vendet e synuara, sulmet kibernetike kundër infrastrukturës izraelite si hakmarrje për luftën në Gaza, frikësimin e mbështetësve izraelitë dhe familjeve të tyre dhe dobësimin e mbështetjes ndërkombëtare për Izraelin.

Raporti gjithashtu ngriti shqetësimin e një bashkëpunimi më të madh midis grupeve të ndryshme të hakerave të lidhura me Iranin.

”Bashkëpunimi lejon secilin grup të kontribuojë aftësitë ekzistuese dhe të heq nevojën që një grup i vetëm të zhvillojë një spektër të plotë të mjeteve ose tregtisë”, thuhet në raport.

Raporti thoshte se gjetjet e tij ngritën shqetësime shqetësuese për të ardhmen, veçanërisht me perspektivën e fushatave të ndikimit të ngjashëm për të prishur zgjedhjet presidenciale të SHBA.

“Në mes të potencialit në rritje të një lufte në zgjerim, ne presim që operacionet e ndikimit iranian dhe sulmet në internet do të vazhdojnë të jenë më të synuara, më bashkëpunuese dhe më shkatërruese. Irani do të vazhdojë të testojë linjat e kuqe, siç kanë bërë me një sulm në një spital izraelit dhe sistemet e ujit të SHBA në fund të nëntorit”, theksoi raporti.

“Bashkëpunimi i shtuar që kemi vërejtur midis aktorëve të ndryshëm të kërcënimit iranian do të paraqesë kërcënime më të mëdha në 2024 për mbrojtësit e zgjedhjeve që nuk mund të marrin më ngushëllim në vetëm gjurmimin e disa grupeve. Përkundrazi, një numër në rritje i agjentëve të hyrjes, grupeve të ndikimit dhe aktorëve kibernetikë bën një mjedis kërcënimi më kompleks dhe më të ndërthurur”, sipas raportit./   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like