FOKUS – Koreja e Veriut teston një sistem nënujor me aftësi bërthamore

by admin
Spread the love

SEUL, 19 janar /ATSH-DPA/ – Koreja e Veriut ka testuar një sistem nënujor të aftë për të shpërndarë armë bërthamore.

“Sistemi, i njohur si Haeil-5-23, është aktualisht në zhvillim e sipër”, tha media shtetërore.

Koreja e Veriut përdor termin “Haeil” për të përshkruar dronët sulmues nënujorë, të cilët pretendon se mund të pajisen edhe me koka bërthamore.

Koreja e Veriut është subjekt i sanksioneve të ashpra ndërkombëtare për shkak të programit të tij të armëve bërthamore.

Testi thuhet se u krye në përgjigje të manovrave të përbashkëta detare që përfshin Korenë e Jugut, SHBA-në dhe Japoninë, e cila u zhvillua nga e hëna në të mërkurë në ujërat ndërkombëtare në jug të ishullit të Koresë së Jugut të Jejut.

Koreja e Veriut akuzoi tre vendet për provokim.

Pheniani tha se do të vazhdojë të zhvillojë sistemet e tij nënujore derisa ato të përfundojnë. Vitin e kaluar, vendi raportoi teste me drone nënujore me aftësi bërthamore.

Koreja e Veriut ka rritur ndjeshëm shkallën e testeve të saj raketore gjatë dy viteve të fundit dhe ka rritur retorikën e saj kundër SHBA-së dhe Koresë së Jugut.

Të dy vendet kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre ushtarak në përgjigje të retorikës së Phenianit.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like