FIFA kërcënon ashpër Brazilin: Nëse e bëni këtë, do t’ju përjashtojmë nga të gjitha garat e futbollit

by admin
Spread the love

Federata braziliane e futbollit është nën kërcënimin e suspendimit të FIFA-s për shkak të aferës rreth largimit të presidentit, Ednaldo Rodrigues, njofton Associated Press, përcjell lajmi.net.

Në një letër, FIFA paralajmëroi federatën për pasojat e mundshme nëse vendos të mbajë zgjedhje të parakohshme për pasardhësin e Rodrigues, pasi një gjykatë në Rio de Zhaneiro e shkarkoi atë nga detyra më 7 dhjetor për parregullsi në zgjedhjen e tij vitin e kaluar dhe dy instanca të tjera mbështetën vendimin në pushtet.

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror dyshon për përfshirjen e qeverisë braziliane dhe palëve të treta në punën e federatës, e cila është rreptësisht e ndaluar nga rregullat e FIFA-s dhe subjekt i përjashtimit të ekipit kombëtar dhe klubeve braziliane nga garat ndërkombëtare.

FIFA nuk i pëlqen që kreu i gjykatës më të lartë sportive të Brazilit është emëruar përgjegjës për organizimin e zgjedhjeve të reja presidenciale brenda 30 ditëve pune. Në letër, ata theksonin se do të formonin një komision për të diskutuar rastin më 8 janar dhe se zgjedhjet para këtij afati do të hapnin derën e pezullimit.

Mandati i Rodrigues zgjati deri në vitin 2026 dhe mediat braziliane pohojnë se ai po mendon të kandidojë sërish për postin. Ky është një njeri që ka mbrojtur fuqimisht ardhjen e Carlo Ancelottit në postin e Kombëtares braziliane në fund të këtij sezoni./Lajmi.net/

You may also like