Ekipi nga Maqedonia shpëton një grua 38 vjeçare nga rrënojat në Turqi

by admin
Spread the love

Pas një aksioni që ka zgjatur rreth 11 orë, më në fund kanë pasur sukses përpjekjet e ekipeve të shpëtimit nga Maqedonia në qytetin Adiyaman të Turqisë, përcjell KlanMacedonia.

“Ekipi ynë arriti të shpëtojë para pak çastesh një grua 38 vjeçare”, konfirmoi shkurtimisht për Klan Maqedoni, drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti.

Gruaja ka arritur të mbijetojë nën rrënoja për rreth 5 ditë.

Rreth 70 shpëtimtarë, pjesë e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, por edhe zjarrfikës dhe vullnetarë nga Maqedonia, para dy ditësh shkuan në Turqi për të ndihmuar në aksionin e shpëtimit.

Me kamera për skanim të thellë po përpiqen të dëgjojnë zëra të të mbijetuarve në qytetin e rrënuar e më pas në aksion të përbashkët me shpëtimtarët turq, por edhe ekipe nga vendet tjera gërmojnë në rrënoja./KlanMacedonia

You may also like