Dita e Përkujtimit të Holokaustit, Scholz shpreh shqetësimin për të djathtën ekstreme: Janë zbuluar raporte që tregojnë anët e tyre të errëta

by admin
Spread the love

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka shprehur shqetësime për rritjen e ekstremizmit nga e djathta ekstreme, deklaratë që vjen në ditën e Përkujtimit të Holokaustit.

Ai paralajmëroi për “neo-nazistët dhe rrjetet e tyre të errëta” dhe u bëri thirrje njerëzve të luftojnë racizmin e antisemitizmin.

“Raporte të reja po shfaqen gjatë gjithë kohës: për neo-nazistët dhe rrjetet e tyre të errëta. Në të njëjtën kohë, populistët e krahut të djathtë po fitojnë terren, ushqejnë frikën dhe mbjellin urrejtje. Por ky zhvillim nuk është diçka që ne thjesht duhet ta pranojmë”, tha Scholz, teksa u bëri thirrje gjermanëve që të ngrihen kundër ekstremit të djathtë dhe të mbrojnë demokracinë gjermane.

“Vendi ynë është në këmbë tani. Miliona qytetarë po dalin në rrugë në favor të demokracisë, respektit dhe humanizmit për njëri-tjetrin. Në fund të fundit, kjo është ajo që bëhet fjalë. Është kohezioni i demokratëve që e bën demokracinë tonë të fortë Duke e treguar atë me besim në publik, siç po ndodh tani, ndjehet mirë“, shtoi më tej ai.

Scholz mirëpriti gjithashtu një vendim historik për të shkurtuar fondet për partinë radikale të krahut të djathtë, Die Heimat. Të mërkurën, Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë vendosi se partisë duhet t’i ndalohet të marrë fonde të mëtejshme shtetërore dhe lehtësime tatimore që partitë gjermane marrin ligjërisht.

BBC shkruan se vendimi shënon gjithashtu herën e parë që Gjermania ka shkurtuar mbështetjen financiare të shtetit për një parti pa e ndaluar atë.

Gjermania ka parë demonstrata të gjera kundër ekstremizmit të ekstremit të djathtë pas zbulimeve se figura të larta të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) morën pjesë në një takim ku dyshohet se u diskutua për dëbimet masive të qytetarëve me origjinë të huaj.

Protestuesit shpresojnë se vendimi i së mërkurës do të shërbejë si një model për trajtimin e rritjes së mbështetjes për AfD, e cila është e dyta në rang kombëtar me mbi 20%.

Ai po ashtu është i pari në sondazh me pak mbi 30% në tre shtete të Gjermanisë lindore ku zgjedhjet kryesore rajonale do të mbahen më vonë këtë vit.


Top Channel

You may also like