Dhuna ndaj gazetarëve të “Fiks Fare”/ Reagon Rrjeti Global për Mediat e Pavarura: Dënojmë sulmin ndaj raportuesve investigativë

by admin
Spread the love

“Më 8 shkurt 2023, një grup raportues prej tre anëtarësh nga emisioni investigativ televiziv Fiks Fare në Top Channel u sulmuan fizikisht dhe u kërcënuan me armë dhe iu qëllua droni i filmimit teksa përgatitnin një raport mbi minierat e paligjshme pranë qytetit të Fushë Krujës. 

Ngjarja ka ndodhur teksa ata po filmonin buzë lumit Zeze në Nikel, rreth 30 km larg kryeqytetit Tiranë. Anëtarët e ekuipazhit ishin gazetarja Antela Lika, operatori i kamerës Daniel Shkulaku dhe shoferi Mark Arra. Teksa po punonin, droni i tyre u qëllua me armë zjarri, duke i detyruar ta ulnin atë. Tre burra, njëri prej tyre i maskuar, më pas iu afruan atyre, duke i drejtuar me armë grupit të xhirimit nga disa metra larg. Njeriu i maskuar më pas iu afrua atyre, u kërkoi të largoheshin nga zona dhe u përpoq të merrte dronin dhe të fshinte pamjet e tij. Individi i ka marrë edhe kamerën dhe e ka shkatërruar. Gjatë përplasjes, burrat sulmuan fizikisht grupin e xhirimit dhe kërcënuan jetën e tyre për më shumë se 30 minuta. Gjatë kësaj kohe, ekuipazhi thirri policinë, por duhej të priste mbi 50 minuta për të mbërritur patrulla. Ata arritën të shpëtojnë të padëmtuar dhe askush nuk u lëndua. Të shtënat me armë humbën dronin dhe ai nuk u dëmtua. Pamjet e tre burrave u transmetuan në emisionin investigativ Fiks Fare. Imazhet tregojnë një burrë që duket duke mbajtur një pushkë.

Policia konfirmoi se ishte hapur një hetim dhe se “materialet për këtë rast i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme”. Dy persona janë identifikuar si autorë të dyshuar. Dy burrat u shtuan në një listë të kërkuar nga policia, por nuk u arrestuan menjëherë. Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, përmes një njoftimi zyrtar dënoi dhunën. Sulmin e denoncoi edhe Autoriteti i Mediave Audiovizive. Rrjeti i Gazetarëve të Sigurt ka lëshuar një deklaratë ku dënon ashpër dhunën fizike. Blerjana Bino, studiuese e Rrjetit SafeJournalists në Shqipëri, tha: “Ky është një nga rastet më të rënda të sulmeve aktuale kundër gazetarëve dhe ekipeve mediatike në Shqipëri në vitet e fundit. Ky është një sulm nga kompani private dhe individë që tentojnë të mbulojnë veprimtari të paligjshme, duke paraqitur një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e gazetarëve investigativë dhe ekipeve të tyre që nga ana tjetër dekurajon punën e ardhshme investigative të gazetarëve në Shqipëri”. Rrjeti SafeJournalists bëri thirrje për një hetim të shpejtë, duke sjellë autorët para drejtësisë dhe duke garantuar sigurinë e gazetarëve gjatë raportimit nga terreni.”

🇦🇱 #Albania: IPI condemns the shocking attack on a reporting crew from investigative show Fiks Fare on @topchanneltv, who were threatened at gunpoint & had their filming drone shot at as they prepared a report on illegal mining. @MediaFreedomEU alert👇https://t.co/nuAVBokj45

— IPI – The Global Network for Independent Media (@globalfreemedia) February 10, 2023


Top Channel

You may also like