City sërisht në krye, mposht West Hamin

Manchester City ka vazhduar me fitore, duke e mposhtur West Ham në kuadër të xhiros së radhës në Premier League.

City kontrolloi topin që nga fillimi dhe fitoi me rezultat minimal 3:0.

Por kërkimi i tyre po gjente pak sukses në të tretën e fundit, pasi mbrojtaje e vendosur e West Ham iu kundërvu presionit të hershëm.

“Blutë” vazhduan të trokasin në derë, “Hammers” rezultuan shumë të fortë për t’u thyer në gjysmën e parë.

Një goditje nga afër Rodri goditi pjesën e brendshme të shtyllës dhe në një farë mënyre dribloi jashtë shtyllës së kundërt përpara se të dilte jasht.

City dukej se kishte më shumë synim në lojën e tyre pas rifillimit dhe u shpërblye me një goditje me kokë Nathan Ake, t’i dhënë Cityt epërsinë që dëshironin.

Derisa Haaland e vulosi fitoren, me shënimin e tij të 35-të për këtë sezon, duke e thyer rekordin e Premier Leagues për më së shumti gola të shënuar në një stinor.
Phil Foden e vulosi fitoren me një gol në 10 minutat e fundit për rezultatin përfundiimtar 3:0.

Skuadra e Pep Guardiolas rimerr vendin e parë nga Arsenali, me 79 pikë një më shumë se “The Gunners”, kurse West Ham janë në vendin e 15 me 34 sosh.