Çfarë i ndodh trupit tuaj kur konsumoni rregullisht hudhër

by admin
Spread the love

Nëse ka një thelpi hudhër në një recetë, shtoni tre! Shumë prej nesh e duan hudhrën. Hudhra ofron disa përfitime shëndetësore mjaft mbresëlënëse kur konsumohet rregullisht dhe disa prej tyre përfshijnë: funksionin e zemrës, tretjes dhe sistemit imunitar.

Vlerat nutricionale të hudhrës

Hudhra jo vetëm që i jep shije ushqimit, por gjithashtu shton vlerat. Sipas USDA, hudhra përmbanë:

  • Kalori: 13
  • Karbohidratet totale: 3 g
  • Fibra dietike: 0 g
  • Sheqernat totale: 0 g
  • Proteina: 0,5 g
  • Yndyra totale: 0 g
  • Natrium: 1.5 mg
  • Kalium: 36 mg
  • Vitamina C: 2.8 mg

Meqenëse vëllimi i hudhrës që konsumojmë zakonisht është mjaft i vogël, sasia e lëndëve ushqyese që marrim është gjithashtu e ulët. Thënë kështu, hudhra përmban lëndë ushqyese që promovojnë shëndetin si vitamina C, zink, hekur, kalium, magnez dhe vitaminë K. Nëse konsumoni hudhër rregullisht, do të merrni një sasi më të madhe të këtyre vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme.

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të hudhrës

Forcon sistemin imunitar

Inflamacioni kronik mund të dëmtojë imunitetin tuaj duke ulur numrin e qelizave të bardha të gjakut. Studimet që analizojnë efektet e ekstraktit të hudhrës kanë zbuluar se ajo ndihmon në reduktimin e inflamacionit sistemik dhe rivendosjen e niveleve të qelizave të bardha të gjakut, sipas një studimi të vitit 2021 në Journal of Clinical and Translational Research. Kjo është kryesisht falë alicinës, një përbërës që përmban squfur që gjendet në ushqimet me allium si qepët, qiqrat dhe hudhrat.

Për më tepër, një përmbledhje e vitit 2020 në Trendet në Shkencën dhe Teknologjinë e Ushqimit zbuloi se, falë përbërjeve të saj organosulfurike, hudhra mund të ketë aktivitet antiviral. Studiuesit besojnë se hudhra ndihmon në parandalimin e marrjes dhe riprodhimit të viruseve në qelizat tona.

Ul kolesterolin

Menaxhimi i niveleve të kolesterolit është i rëndësishëm sepse kolesteroli i lartë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Hudhra gjithashtu mund të përmirësojë nivelet e kolesterolit, veçanërisht tek ata me kolesterol të lartë ose diabet, sipas një studimi të vitit 2020. Megjithatë, këto gjetje janë të kufizuara, pasi shumica e studimeve në këtë përmbledhje zbuluan se përfitimet vinin nga ekstrakti i vjetër i hudhrës ose format shtesë të hudhrës dhe jo nga llojet e hudhrave të përdorura në gatim.

Ul presionin e gjakut

Ndikimi i hudhrës në shëndetin imunitar, së bashku me potencialin e saj për të ulur nivelet e kolesterolit, mund të ulë gjithashtu presionin e gjakut, sipas rishikimit të lartpërmendur në Antioksidantë. Një studim zbuloi se hudhra mund të zvogëlojë presionin sistolik dhe diastolik të gjakut tek njerëzit me sindromë metabolike – faktorë që rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe diabetit, sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut. Këto përfitime u gjetën kur pjesëmarrësit konsumuan 100 miligramë për kilogram të peshës trupore (mg/kg) hudhër të grimcuar dy herë në ditë për katër javë.

Rregullon nivelin e sheqerit në gjak

Hudhra gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, veçanërisht te njerëzit me diabet. Një meta-analizë e vitit 2019 në Diabetin e Kujdesit Parësor zbuloi se hudhra ishte më efektive se një placebo në reduktimin e niveleve të glukozës në gjak të agjërimit dhe hemoglobinës A1C te njerëzit me diabet. Nivelet e glukozës në gjak të agjërimit ranë me pothuajse 11 mg/dL dhe A1C ranë me rreth 0,6 mg/dL – të dyja përmirësime të rëndësishme.

Mund të keni shëndet më të mirë të zorrëve

Ju mund të keni dëgjuar për probiotikët – bakteret e gjalla që mbështesin shëndetin e zorrëve – por mos e nënvlerësoni fuqinë e prebiotikëve. Prebiotikët ushqejnë bakteret e shëndetshme në zorrë dhe hudhra është një burim i mirë i tyre. Në fakt, pas tre muajsh plotësimi të ekstraktit të hudhrës së moshës Kyolic, pjesëmarrësit në një rishikim dhe meta-analizë të vitit 2020 në Mjekësinë Eksperimentale dhe Terapeutike kishin mikrobiome të zorrëve më të shëndetshme.

Megjithatë, hudhra nuk është miqësore me sistemin gastrointestinal të të gjithëve. Hudhra është e lartë në fruktane, kështu që mund të shkaktojë simptoma: si gazra dhe fryrje për njerëzit me sindromën e zorrës së irrituar (IBS).

Përfitime të tjera të mundshme

Hudhra është gjithashtu një burim i antioksidantëve. Në fakt, antioksidantët në ekstraktin e hudhrës së vjetër mund të zvogëlojnë neuroinflamacionin për të mbështetur funksionin e trurit me kalimin e moshës, sipas një studimi të vitit 2020 në Mjekësinë Eksperimentale dhe Terapeutike. Përveç kësaj, një studim i vitit 2019 në Nutrients zbuloi se te të moshuarit, ata që konsumonin më shumë hudhër jetonin më gjatë se ata që konsumonin rrallë hudhër. Ky studim ishte vëzhgues, kështu që nuk mund të themi me siguri se hudhra ju bën të jetoni më gjatë.

 

Hudhra është një perime e zakonshme në shumë kuzhina. Jo vetëm që shton shije, por gjithashtu shton vlera ushqimit. Shumica e studimeve kanë gjetur përfitime shëndetësore nga format e koncentruara të hudhrës si ekstrakti i hudhrës së vjetër ose suplementet e hudhrës.

Përjashtim bëjnë ata me sëmundje të tretjes si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) ose sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), pasi hudhra mund të rrisë gazrat, fryrjen dhe refluksin e acidit. Ju gjithashtu do të dëshironi të jeni të kujdesshëm për marrjen e dozave të larta të hudhrës nëse jeni duke marrë ilaçe për diabetin, presionin e lartë të gjakut, kolesterolin ose mpiksjen e gjakut. pasi hudhra ka efekte antihipertensive, antidiabetike dhe uljes së kolesterolit. Flisni fillimisht me mjekun tuaj./EatingWell

 

Përktheu për Gazetën Shëndeti, Griselda Ozuni.

You may also like