Bombardues bërthamor rusë dhe kinezë fluturojnë mbi Detin e Japonisë: Mesazh Bidenit në Tokio

by admin
Spread the love

Katër avionë të Rusisë dhe Kinës, me kapacitet bërthamor, kanë fluturuar në formacion, ndërsa presidenti amerikan po takohej në kryeqytetin japonez me liderët e Quad (Japoni, Indi dhe Australi).  

Nëse kërkonte të ishte një “mesazh” për presidentin amerikan Joe Biden, në një vizitë në Azinë Lindore, sigurisht që u mor. Bombarduesit me kapacitet bërthamor të Rusisë dhe Kinës kanë fluturuar për 13 orë në formacion, mbi Detin e Japonisë dhe Detin kinez lindor, ndërsa kanë ngjallur reagimet të ashpra të Tokios dhe të SHBA-ve.

Stërvitja u zhvillua në mënyrë surprizuese, ndërsa Biden po takohej e liderët e Quad — ku janë pjesë përveç SHBA-ve dhe Australisë, edhe India e Australia. Takimi u zhvillua në Tokio për sigurinë rajonale.

“Stërvitja demonstruese tregon se Kina po vazhdon bashkëpunimin e saj ushtarak me Rusinë në Indo-Paqësor, edhe pse Rusia po brutalizon Ukrainën”, tha një zyrtar amerikan, “kjo tregon se edhe Rusia do të qëndrojë pranë Kinës në Detin kinez lindor dhe jugor dhe jo me shtetet e tjera indo-paqësore. Nobuo Kishi, ministri japonez i Mbrojtjes, ka dënuar stërvitjen ushtarake duke e cilësuar si “provokuese” dhe të “papranueshme”.

Avionët kanë dhunuar hapësirën ajrore të Japonisë, por kjo është e katërta herë që nga nëntori që fluturime të përbashkëta të Rusisë dhe Kinës janë parë pranë Japonisë.

Liderët e Quad paralajmëruan kundër tentativave për “ndryshimin e status quo me forcë (duke iu referuar me shumë mundësi Tajvanit që Biden deklaroi u deklarua i gatshëm ta mbronte nga një pushtim i Kinës), ndërsa përmendën mbi të gjitha luftën në Ukrainë.

Lexo lajme interesante

You may also like