Abuzimi seksual i Epstein me të mitura, Bill Clinton, Princi Andrew dhe Micheal Jackson përmenden në dosjen e gjykatës

by admin
Spread the love

Princi Andrew i Britanisë së Madhe dhe Bill Clinton janë ndër figurat e profilit të lartë të përmendur në dokumentet e gjykatës amerikane që detajojnë lidhjet e abuzuesit seksual dhe financierit Jeffrey Epstein.

Të dhënat e sapo publikuara janë pjesë e një rasti kundër Ghislaine Maxwell, të dashurës së Epstein, e cila është burgosur pasi e ndihmonte për të abuzuar me vajzat.  Por dokumentet e deritanishme nuk zbulojnë akuza të reja për Epstein dhe as zbulime për bashkëpunëtorët e tij. Princi Andrew akuzohet se ka prekur një grua, të cilën ai e mohon. Emra të tjerë në dokumente përfshijnë këngëtarin Michael Jackson dhe magjistarin David Copperfield, megjithëse nuk pretendohet për keqbërje.

Clinton shfaqet në një numër dokumentesh. Ish-presidenti i SHBA-së ka pranuar se ishte një ish-bashkëpunëtor i Epstein, por ka mohuar fuqimisht se ai kishte njohuri për krimet e tij. Dosjet e para nga botimi i shumëpërfolur, që përbëhet nga 900 faqe, u publikuan të mërkurën, pas një urdhri nga gjyqtarja e Nju Jorkut, Loretta Preska, e cila pranoi se shumë nga të përmendurit ishin identifikuar tashmë nga media ose në gjyqin penal të Maxwell.

Gjyqtarja Preska tha se shumë të tjerë nuk kanë bërë kundërshtim për nxjerrjen e dokumenteve. Megjithatë, ajo urdhëroi që disa emra të mbeten të redaktuar sepse do të identifikonin viktimat e abuzimit seksual.

Epstein u deklarua fajtor për prostitucion me një të mitur në vitin 2009, ku i mori jetën në vitin 2019 ndërsa priste gjykimin për akuzat për trafikim seksual.

Dosjet e sapo publikuara përfshijnë referenca për Johanna Sjoberg, e cila ka pohuar se Princi Andreë e kapi gjoksin e saj ndërsa ishte ulur në një divan brenda apartamentit të Epstein në Manhattan në vitin 2001. Pallati Buckingham ka thënë më parë se pretendimet e saj janë “kategorisht të pavërteta”. Pallati Buckingham ka refuzuar të komentojë mbi dokumentet e sapo publikuara, duke thënë se nuk flitet më në emër të Dukës së Jorkut, i cili nuk kryen më detyra mbretërore.

Në një deklaratë, e cila tashmë është raportuar, Johanna Sjoberg pretendoi se Princi Andreë vuri dorën e tij në gjoksin e saj për të pozuar për një foto me një akuzuese tjetër, Virginia Giuffre, dhe një kukull që thoshte “Princi Andrew” mbi të.

Në vitin 2022, mbretëresha britanike i pagoi miliona Virginia Giuffre për të zgjidhur një çështje që ajo ngriti, duke pretenduar se ai kishte abuzuar seksualisht me të kur ajo ishte 17 vjeç. Princi Andreë tha se ai kurrë nuk e kishte takuar zonjën Giuffre dhe i mohoi akuzat e saj.

Udhëtimet e Bill Klintonit

Në dokumentet e gjykatës përmendet edhe ish-presidenti amerikan, Clinton, megjithëse nuk ka asnjë akuzë për ndonjë paligjshmëri. Kur u kontaktuan për koment, përfaqësuesit e tij iu referuan një deklarate që ai lëshoi në 2019 duke thënë se ai “nuk di asgjë” për krimet e Epstein.

Sipas të dhënave, Sjoberg dëshmoi se Epstein një herë i tha asaj se Clintonit “i pëlqejnë ato të rejat”, duke iu referuar vajzave.

Dosjet përfshijnë dëshminë e Maxwell që konfirmon se Clinton kishte udhëtuar në bordin e avionit privat të Epstein, por ajo nuk e dinte sa herë.

Clinton udhëtoi me aeroplanin e Epstein në ato që u përshkruan si udhëtime humanitare në Afrikë në fillim të viteve 2000 dhe në atë kohë e vlerësoi Epstein si një filantrop të përkushtuar, megjithëse tha se më vonë i ndërpreu lidhjet me të.

Deklarata e ish-presidentit amerikan në vitin 2019 thoshte se ai shoqërohej në bordin e avionit të Epstein nga stafi dhe mbështetësit e bamirësisë së tij, Fondacioni Clinton.

“Detajet e Shërbimit Sekret të tij udhëtuan në çdo pjesë të çdo udhëtimi,” shtoi deklarata e tij. Dokumentet e gjykatës përfshijnë një pjesë ku avokati i Maxwell kërkon të zhvlerësojë një raport të medias se, pak pasi ai la detyrën në janar 2001, Clinton udhëtoi për në shtëpinë private të Epstein në Karaibe.

Një avokat i Maxëell tha se ish-presidenti amerikan “nuk ka udhëtuar, as nuk ka qenë i pranishëm në ishullin e vogël St James nga 1 janari 2001 deri më 1 janar 2003”. Avokati shtoi se nëse pretendimi ishte i vërtetë, agjentëve të Shërbimit Sekret do t’u ishte kërkuar të dorëzonin regjistrat e udhëtimit të udhëtimit.

Pse përmendet Trump?

Dokumenti përfshin gjithashtu dëshminë e Sjoberg duke thënë se Epstein i tha asaj se do të kontaktonte Donald Trump gjatë rrugës për në një nga kazinotë e tij në New Jersey në 2001.

“Jeffrey tha, ‘shkëlqyeshëm, ne do të thërrasim Trump’,” dëshmoi ajo, pasi pilotët thanë se avioni i tyre nuk mund të ulej në Nju Jork dhe se do të duhej të ndalonte në Atlantic City, New Jersey. Dokumentet nuk përmbajnë asnjë akuzë të paligjshme nga Trump.

Kush janë disa nga të tjerët?

Michael Jackson dhe David Copperfield: Sjoberg tha se ajo e kishte takuar këngëtarin dhe magjistarin përmes Epstein, megjithëse ajo nuk pretendoi ndonjë veprimtari të paligjshme prej tyre.

Jean-Luc Brunel: Agjenti francez i modelimit që vrau veten në një burg të Parisit në vitin 2022 ndërsa priste akuzat për përdhunim, përmendet gjithashtu shumë herë. Në deklaratën e saj, Giuffre thotë se ajo u detyrua të bënte seks me figura të shquara, përfshirë guvernatorin e Nju Meksikos, Bill Richardson. Para vdekjes së tij vitin e kaluar, Richardson mohoi të kishte takuar ndonjëherë Giuffre dhe ai nuk u akuzua për ndonjë krim.

Alfredo Rodriguez: Një truprojë  i cili merrej me sigurinë e Epstein, e përshkroi Maxëell si “shefin” në dëshminë e tij, sipas dosjeve të gjykatës. Z. Rodriguez, i cili vdiq në 2015, iu tha të mbante para në çdo kohë për t’ua dhënë vajzave të shkollës së mesme dhe vajzave që po ndihmonin rekrutimin për Epstein, thonë dokumentet.

Epstein dhe Maxwell

Vdekja e Epstein në vitin 2019 u gjykua si një vetëvrasje nga ekzaminuesi mjekësor i Nju Jorkut. Maxwell, vajza e manjatit botues Robert Maxwell, aktualisht po vuan një dënim me 20 vjet burg për rolin e saj si rekrutuese për Epstein. Avokatët e saj po apelojnë kundër dënimit. Avokatët e Maxëell thanë në një deklaratë të cituar nga CNN të mërkurën: Ajo e ka mbajtur vazhdimisht dhe me forcë pafajësinë e saj.


Top Channel

You may also like