A do ta rrëzojë BESA Qeverinë e Zaevit pas vendimit të Gjykatës Administrative?

by admin
Spread the love

Kandidati i BESA-s, Blerim Sejdiu, zyrtarisht është kryetari i ri i Komunës së Zhelinës. Gjykata administrative në orët e vona të pasdites ka pranuar padinë e BESA-s për vendimin e KSHZ-së për vendvotimin 2107 të këtij komuniteti, kështu që aty nuk do të ketë përsëritje siç kishte kërkuar më parë BDI. Pas votimit të dytë, Sejdiu fitoi me vetëm 69 vota përpara kandidatit integrues, Fatmir Izairi, transmeton InfoShqip.

Megjithatë, pas ankesës së BDI-së, KSHZ-ja vendosi të rigjykojë në bazë të parregullsive të regjistruara. Pikërisht ky vendim i Komisionit i shtyu deputetët e BESA-s të nënshkruajnë iniciativën e opozitës maqedonase për paraqitjen e një iniciative në Kuvend për votim mosbesimi ndaj qeverisë. Ju jeni ende atje si parti. Ju keni një ministër të Bujqësisë, Sekretarin e Përgjithshëm, Arianit Hoxha.

Ishte ai që tha javën e kaluar se BDI-ja i goditi pas shpine duke kundërshtuar votën e Zhelinës dhe mbështeti iniciativën e VMRO-së për rrëzimin e qeverisë aktuale.

Pasditen e sotme u pyet BESA nëse edhe pas vendimit të sotëm të Gjykatës Administrative mund të votojnë për rrëzimin e qeverisë Zaev? Nuk morëm asnjë përgjigje./InfoShqip.com

Lexo lajme interesante

You may also like