Bota drejt izolimit, bie çmimi i naftës

Teksa bllokimet e reja kanë nisur në të gjithë Evropën dhe në Shtetet e Bashkuara janë shënuar raste rekord me Covid-19, çmimi i naftës në tregun botëror ka pësuar një rënie të djeshme këtë të hënë.

Nafta e papërpunuar “Brent”, pika referuese globale, ra deri në 5% në tregtinë e mëngjesit herët në Azi, duke prekur nivele që janë parë për herë të fundit në maj.

Ndërkaq, “West Texas Intermediate”, pika referuese në SHBA, ra me 2.49%, në 34.90 dollarë/fuçi.

Rënia erdhi pas vendimeve të marra nga qeveritë evropiane për të vendosur një raund tjetër të kufizimeve të ashpra të koronavirusit.

Franca, Gjermania dhe Belgjika po kthejnë bllokimet në të gjithë vendin, duke mbyllur restorantet dhe bizneset jo-thelbësore për disa javë dhe duke kufizuar udhëtimet.

Në Mbretërinë e Bashkuar, autoritetet po vendosin një bllokim që është planifikuar të zgjasë deri në 2 dhjetor.

Këto katër vende konsumojnë ekuivalentin e pak më shumë se 6% të konsumit global.

A do të na mbrojë vaksina e COVID-19? Disa pyetje dhe përgjigje që duhet t’i dini

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të Read more

Kush ishte “koka bërthamore” e Iranit që u ekzekutua dhe a rrezikohet një luftë Iran-Izrael?

Një shkencëtar iranian që dyshohet të jetë organizatori i një programi sekret bërthamor u vra në një pritë pranë Teheranit, Read more

Leave a Reply