Udhëtimet më të mira që mund të bëni në të 60-at tuaja

by admin
Spread the love

Me moshën 61-vjeçare që është mosha mesatare e daljes në pension në SHBA, dekada juaj e shtatë mund të jetë vetëm koha për të eksploruar vendet që keni ëndërruar gjithmonë, por nuk mund t’i vizitoni kurrë.

Sigurisht, situata shëndetësore dhe financiare ndryshojnë shumë dhe mund të krijojnë kufizime kur bëhet fjalë për udhëtimet, por ka ende shumë arratisje që i përshtaten pothuajse çdo aftësie fizike ose buxheti.

Është koha të filloni të mbani shënime, qoftë kjo duke rezervuar një destinacion plazhi për pak pushime dhe relaks ose të filloni aventurën e jetës në një vend të largët.

Nga kroçerat tek udhëtimet me tren deri te përvojat e mrekullueshme, këtu janë udhëtimet më të mira për moshën mbi 60 vjeç.

1.Një lundrim me kroçerë në lumë

Një lundrim në lumë është një pikënisje e sigurt. Lumenjtë si Danubi (Europa Qendrore dhe Juglindore), Rhine (duke filluar nga Alpet zvicerane) dhe Seine (në Francën veriore) janë të njohura sepse rrjedhin drejtpërsëdrejti nëpër qytete piktoreske dhe historike, duke lejuar një shumëllojshmëri ekskursionesh në breg.

Por ju nuk keni nevojë të shkoni jashtë vendit për të lundruar përgjatë një lumi piktoresk. Në SHBA, Mississippi – që rrjedh nga Minesota veriore deri në Gjirin e Meksikës – është një opsion popullor, me tre linja kryesore lundrimi që operojnë si varka bashkëkohore ashtu edhe me rrota të stilit të vjetër. Më pak të vizituar, por po aq simpatikë janë lumenjtë Kolumbia dhe Snake në veriperëndim të Paqësorit, madje edhe lumi Hudson në Nju Jork.

2.Një udhëtim përtej detit

Disa nga anijet më të mëdha të lundrimit janë të pajisura me restorante, teatro, pishina dhe kazino për t’i mbajtur mysafirët të argëtuar dhe komod ndërsa lundrojnë në oqeanin blu. Opsionet e itinerarit janë pothuajse të pafundme, me disa linja që qarkullojnë Mesdheun dhe të tjera që nisin udhëtimet detare në Atlantikun e Veriut, Paqësorin Jugor, Azi dhe më gjerë. Ne ju rekomandojmë të rezervoni me Holland America, Cunard ose Royal Caribbean për lundrim me anije të mëdha në rehati optimale.

3.Një lundrim në një anije mesatare

Anijet turistike mesatare që transportojnë nga 250 deri në 600 pasagjerë ofrojnë shumë nga të njëjtat lehtësira që ofrojnë anijet e mëdha, por ato gjithashtu mund të ndalojnë në porte që nuk mund të strehojnë anije kolosale – qytetet dhe fshatrat në udhëtimin e Alaskan Dream Cruises përmes Pasazhit të Brendshëm , për shembull. Shikoni gjithashtu itineraret e Paul Gauguin Cruises në Paqësorin Jugor dhe udhëtimet e Windstar në Karaibe dhe Mesdhe – të dyja opsionet e disponueshme për vetëm disa qindra pasagjerë në të njëjtën kohë.

4.Një udhëtim në Orient Express

Venecia Simplon-Orient-Express, një homazh i mundshëm për shërbimin hekurudhor më të famshëm në histori, transporton pasagjerë në vagonë të restauruar në mënyrë luksoze të viteve 1920 në të gjithë Europën – dhe me kalimin e kohës. Rruga Classic, e cila kalon midis Parisit dhe Venecias, i çon pasagjerët nëpër qytete, qyteza dhe toka piktoreske europiane në komoditetin e kabinave private ose suitave madhështore, me ushqime elegante dhe ‘bar’ për t’u shijuar gjatë rrugës. Bëjeni udhëtimin edhe më argëtues dhe vishuni për të lënë përshtypje në këtë udhëtim nostalgjik (dhe ikonik) me tren.

5.Një udhëtim ndër-amerikan me tren

California Zephyr, një tren Amtrak që udhëton nga Çikago në Zonën e Gjirit, kalon nëpër disa nga peisazhet natyrore më të pabesueshme në Shtetet e Bashkuara perëndimore, duke përfshirë Rrafshinat e Mëdha, Malet Shkëmbore dhe Sierra Nevada. Si një bonus, është një mënyrë shumë e përshtatshme për të kaluar vendin, veçanërisht për ata që kanë kohë të lirë dhe preferojnë të mos fluturojnë.

Pothuajse një distancë e barabartë, por duke udhëtuar në një rrugë më veriore është Empire Builder, gjithashtu nga Amtrak. Ai lidh Seattle-in dhe Çikago-n, duke dredhur nëpër shkëmbinjtë dhe përgjatë pjesëve të shtegut të famshëm Historik Kombëtar Lewis dhe Clark. Për udhëtime më të gjata si këto (më shumë se 40 orë), sigurohuni që të rezervoni një dhomë gjumi.

Po kërkoni diçka më pak të lodhshme? Rruga 35-orëshe Coast Starlight përshkon Bregun Perëndimor midis Los Anxhelosit dhe Seattle, duke ofruar pamje spektakolare të vijës bregdetare të Paqësorit, pyjeve të lashta me drurë të kuq dhe maleve të mbuluara me borë, të gjitha më së miri që shihen nga makina Sightseer Lounge.

6.Shkëmbinjtë Kanadezë me hekurudhë

7.Galapagos

Meqenëse ky arkipelag është në brigjet e Ekuadorit, do t’ju duhet të udhëtoni ose në Quito ose në Guayaquil për të filluar udhëtimin tuaj. Anijet ose jahtet e vogla janë ideale për t’iu afruar natyrës dhe me shumicën mund të bëni zhytje kur nuk vëzhgoni thjesht iguanat, breshkat gjigante, pinguinët, luanët e detit dhe speciet e shumta të shpendëve nga komoditeti i kuvertës. Anijet janë të shkëlqyera për udhëtime ditore, por ju gjithashtu mund të zgjidhni një përvojë të drejtpërdrejtë në bord ose një qëndrim në një nga hotelet në një nga ishujt e paktë të banuar. Në çdo rast, planifikimi shumë përpara udhëtimit tuaj në Galapagos është i rëndësishëm për shkak të kufizimeve në numrin e vizitorëve.

8.Një Safari Afrikan

Për shumë njerëz, një safari afrikan është pushimi i fundit dhe aventura e parë e madhe e konsideruar pas daljes në pension. Planifikimi i një, megjithatë, mund të jetë dërrmues me numrin e opsioneve, nga cila kompani turistike të rezervoni deri tek sa të shpenzoni deri në vendin ku të qëndroni. Akomodimet variojnë nga vende luksoze deri te shtëpizat fshatare dhe kampet e tendave – të gjitha krejtësisht të rehatshme për grupmoshën mbi 60 vjeç. Duhet të merren parasysh gjithashtu interesa të veçanta si shikimi i Pesës së Madhe, zbulimi i zogjve ose përvoja kulturore. Rritjet në grupe të vogla ose udhëtimet me xhip janë opsione të mira për një përvojë intime. Hulumtimi dhe planifikimi janë thelbësore në krijimin e pushimeve tuaja të përsosura safari.

9.Një arratisje nga dritat e veriut

Shumë njerëz shpresojnë të shohin ‘aurora borealis’ gjatë jetës së tyre, por dritat veriore janë jashtëzakonisht të pakapshme. Pamja e tyre është spektakolare, por e paparashikueshme, e ndikuar nga moti, koha e vitit dhe aktiviteti diellor. Ka shumë destinacione të shkëlqyera për të parë Dritat Veriore: Udhëtimet me guidë në Alaskë, Kanadanë veriore, Greenland, Islandë, Norvegji, Suedi dhe Finlandë strehojnë kërkuesit e shfaqjes më të madhe të dritës së natyrës. Opsionet e akomodimit variojnë nga igloo prej xhami deri te kabinat komode. Kur zgjidhni një turne, përpiquni të rezervoni një që ofron një udhëtim kthimi nëse ndjekja juaj e dritave polare rezulton e pasuksesshme.

10.Egjipti dhe Piramidat

Kush nuk është i magjepsur nga Sfinksi i Madh i Gizës, piramidat dhe historitë e mbretit Tutankhamun dhe varret e faraonëve? Pranë Kajros, shtëpia e Muzeut Egjiptian të mbushur me objekte, vizitorët mund të eksplorojnë Piramidën e Madhe të Gizës dhe disa piramida më të vogla. Në Luxor, një orë fluturim larg, vizitorët mund të vizitojnë Karnak, një kompleks tempujsh të lashtë, statujash dhe obeliskë, si dhe tempullin e Luksorit, që daton rreth vitit 1450 p.e.s. Përfundoni udhëtimin me një ekskursion me varkë në Nil për përvojën e plotë.

11.Belmond Hiram Bingham

Një tjetër udhëtim luksoz në një destinacion në listat e shumë udhëtarëve, Hiram Bingham, një tren Belmond, i çon pasagjerët nga Cuzco, Peru, në Machu Picchu aty pranë. Treni, me karroca të stilit Pullman të stolisur me kolltuqe të veshur me susta, dru dhe bronz të llakuar, mban emrin e arkeologut, eksploruesit dhe shkrimtarit amerikan që zbuloi Machu Picchu-n në pjesën më të madhe të botës në vitin 1911.

12. Një pushim në zonën e rehatisë

Mos harroni se nuk është kurrë vonë për t’u bërë turist në oborrin e shtëpisë tuaj. Qëndrimet janë një mënyrë e lehtë dhe e përshtatshme për të ‘prekur’ idenë e udhëtimit pa shkuar shumë larg zonës suaj të rehatisë.

Qëndroni në një hotel në qendër të qytetit ose në një Airbnb të mbyllur. Gjeni një restorant, muze ose lagje të re që nuk keni vizituar ende. Ju do të zbuloni disa kënaqësi të reja dhe ndoshta edhe një hobi të ri afër shtëpisë. Bëjeni sipas orarit tuaj, duke punuar në ditët e mbushura me njerëz dhe duke përdorur ato zbritje jashtë pikut për të moshuarit në avantazhin tuaj.


Top Channel

You may also like