Tre të vdekur nga shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet e mëdha që e prekën Slloveninë – Shqip

by admin
Spread the love

Shirat e rrëmbyeshëm dhe përmbytjet e mëdha përfshinë rajonet e Sllovenisë të premten, dëmtuar rrugë dhe ura, si dhe duke marrë një uji një pjesë të ndërtesave.

Kryeministri Robert Golob e përshkroi shkatërrimin si “katastrofik”.

Policia sllovene i tha agjencisë së lajmeve STA se një grua sllovene vdiq në qytetin qendror të Kamnikut. Dy shtetas holandezë kanë humbur jetën në një zonë malore pranë qytetit të Kranj, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Autoritetet në qytetin qendror të Celjes urdhëruan evakuimin e rreth 4,000 njerëzve, afërsisht një e dhjeta e popullsisë së qytetit, pasi lumi Savinja doli nga brigjet e tij. Në rrjedhën e sipërme në qytetin e Ljubnos, i njëjti lum rrëmbeu shtëpi dhe shkaktoi rrëshqitje dheu.

Vende të tjera në të gjithë Evropën po vuajnë gjithashtu nga moti ekstrem, duke bërë që Komisioneri i BE-së për Menaxhimin e Krizave të lëshojë paralajmërime.

You may also like