“Travel off Path”: Shqipëria mes pesë vendeve më të mira në Evropë për nomadët dixhitalë

by admin
Spread the love

TIRANË, 21 nëntor /ATSH/ – Të qenit një nomad dixhital është bërë më popullore se kurrë.

Sipas Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së, rreth 16,9 milionë amerikanë e konsiderojnë veten nomadë dixhitalë, më shumë se dyfishi i numrit në vitin 2019.

Për të përmbushur këtë kërkesë, më shumë se 50 vende aktualisht ofrojnë viza nomade dixhitale që lejojnë punëtorët në distancë dhe personat e vetëpunësuar të jetojnë dhe punojnë në një vend tjetër.

Për shumë nomadë dixhitalë, të jetosh në Evropë është një ëndërr.

Revista amerikane e udhëtimeve “Travel off Path” ka sugjeruar vendet më të mira evropiane që ofrojnë aktualisht viza nomade dixhitale.

Kjo renditje bazohet në disa faktorë, duke përfshirë:

Lehtësia e aplikimit për vizë nomade dixhitale

Kërkesat e të ardhurave për vizën nomade dixhitale

Kohëzgjatja e vizës nomade dixhitale

Cilësia e jetës dhe kostot e jetesës

Shqipëria është renditur mes pesë vendeve më të mira në Evropë për nomadët dixhitalë për të jetuar dhe punuar.

Shqipëria

Shqipëria është një nga vendet kryesore evropiane për nomadët dixhitalë për shkak të lehtësisë së lëvizjes atje.

Ndërsa vendi ofron një vizë nomade dixhitale për një vit e cila mund të rinovohet deri në pesë vjet.

Gjithashtu, amerikanët mund të qëndrojnë në Shqipëri deri në një vit pa vizë.

Shqipëria është një vend i bukur me plazhet më mahnitëse dhe të pacënuar në Evropë.

Destinacionet bregdetare si Saranda dhe Ksamili janë perfekte për nomadët dixhitalë.

Shqipëria ofron male mahnitëse, qytete të lashta dhe një kryeqytet të gjallë, Tiranën, e cila është gjithashtu një pikë e nxehtë nomadësh dixhitale.

Jetesa në Shqipëri është më e lirë se pothuajse kudo tjetër në Evropë, duke e bërë atë shumë të përballueshëm për nomadët dixhitalë.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like