Toyota për herë të dytë rresht kompania me më së shumti makina të shitura

by admin
Spread the love

Toyota Motor Co e Japonisë tha të premten se shitjet e automjeteve të saj u rritën me 10.1 për qind vitin e kaluar, duke e bërë atë prodhuesin më të madh të makinave në botë për të dytin vit radhazi dhe duke e vendosur atë më tej se rivali i saj më i afërt, Volkswagen AG i Gjermanisë.

Sipas mediave të huaja, prodhuesi i makinave Toyota tha se shitjet ishin 10.5 milionë automjete në vitin 2021, duke përfshirë ato nga filialet Daihatsu Motors dhe Hino Motors.

Kjo krahasohet me 8.9 milionë të dorëzuara nga Volkswagen në të njëjtën periudhë, pesë për qind më pak se në vitin 2020 dhe shifrat e tij më të ulëta të shitjeve në 10 vjet.

Prodhuesit e makinave janë detyruar të shkurtojnë prodhimin për shkak se mungesa e gjysmëpërçuesve gjatë pandemisë së coronavirusit ndërpreu zinxhirët e furnizimit, duke rritur konkurrencën për komponentin kryesor midis prodhuesve të pajisjeve elektronike të konsumit.  /GazetaSinjali/

Lexo lajme interesante

You may also like