Sunak për kancerin e mbretit Charls: I tronditur, por fatmirësisht u diagnostikua në kohë! Moment i vështirë për princit William

by admin
Spread the love

Kryeministri britanik Rishi Sunak në një intervistë për BBC sot, është shprehur i tronditur nga lajmi se mbreti Charls u diagnostikua me kancer dhe shpreson që monarku britanik të shërohet sa më shpejt, pasi sëmundja u zbulua në një fazë të hershme.

“Mendimet tona janë me të dhe familjen e tij. E dini, për fat, ai u diagnostikua në kohë”, tha Sunak për radion BBC.

Deri më tani sipas informacioneve, Mbreti Charles ka në plan të vazhdojë të kryejë shumë nga detyrat e tij private si monark, përfshirë komunikimin e tij javor me kryeministrin britanik.

Ndërkohë që princi i Uellsit pritet të kthehet në detyrat mbretërore të mërkurën, shërbimi i tij i parë publik që kur gruaja e tij iu nënshtrua një operacioni abdominal muajin e kaluar.

Ai do të organizojë një ceremoni investimi në Kështjellën Windsor nesër, përpara se të marrë pjesë në gala vjetore të mbledhjes së fondeve të Ambulancës Ajrore në Londër në Londër.

Kthimi në punë i Princit William arrin në një moment të vështirë për trashëgimtarin 41-vjeçar të fronit.

Ai jo vetëm që do të kryejë angazhime pa Kate, e cila nuk pritet të kthehet në detyrat publike deri pas Pashkëve, por ai gjithashtu do mbulojë disa nga detyrat publike të Mbretit në javët e ardhshme.

Vëllai i tij, Princi Harry, po kthehet në Mbretërinë e Bashkuar, pasi thuhet se është parë në aeroportin e Los Angeles mbrëmë. Por marrëdhënia e vëllezërve është e tensionuar dhe nuk dihet nëse do të takohen.


Top Channel

You may also like