Sulmet izraelite lënë pesë të vdekur brenda objekteve mjekësore të Gazës – Shqip

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Një sulm ajror izraelit që synonte një dhomë në Kompleksin Mjekësor Al Shifa në qytetin e Gazës vrau pesë persona të enjten, tha gazetari Khader Zaanoun për CNN, i cili mori informacionin e tij nga zyrtarët shëndetësorë në qytet.

Në Khan Younis, një mjek brenda Kompleksit Mjekësor Nasser, Ahmad Al Moghrabi, postoi një video në Instagram duke treguar një koleg të gjakosur për të cilin ai tha se ishte qëlluar nga një snajper ndërsa ishte brenda objektit mjekësor, transmeton Klankosova.tv.

Ashraf Al-Qudra, zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, të drejtuar nga Hamasi, tha se në kompleksin spitalor Nasser ka 300 personel mjekësor, 450 të lënduar dhe 10 mijë persona të zhvendosur.

Ata janë të ekspozuar ndaj sëmundjeve dhe urisë, si dhe rreziqeve shëndetësore për shkak të akumulimit të mbetjeve mjekësore dhe jo mjekësore pasi forcat izraelite po parandalojnë heqjen e tyre, shtoi ai.

You may also like