Stoltenberg dallon “rrezik real” që Putini të sulmojë vendet e tjera – Shqip

by admin
Spread the love

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi këtë të enjte se presidenti rus Vladimir Putin do të bëjë luftë diku tjetër nëse Rusia mund Ukrainën.

“Nëse Putin fiton në Ukrainë, ekziston rreziku real që agresioni i tij të mos përfundojë këtu”, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë një takimi me kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico. “Mbështetja jonë nuk është bamirësi. Është një investim në sigurinë tonë.”

Fico, i cili fitoi zgjedhjet e shtatorit, është skeptik për ndihmën ndaj Ukrainës dhe i ka dhënë fund dërgesave ushtarake në Kiev. Por Stoltenberg dëshiron që aleanca të qëndrojë e vendosur kundër Rusisë.

“E vetmja mënyrë për të arritur një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme është të bindësh Presidentin Putin se ata nuk do të fitojnë në fushën e betejës. Dhe e vetmja mënyrë për të siguruar që Presidenti Putin të kuptojë se ai nuk po fiton në fushën e betejës është të vazhdojë të mbështesë Ukrainën”, tha sekretari i NATO-s.

Komentet e tij erdhën në të njëjtën ditë kur udhëheqësi rus e bëri të qartë se nuk ka ndërmend të tërhiqet në luftën e tij kundër Ukrainës.

You may also like