Sistemi gjyqësor që “po armatoset” kundër Trump – Shqip

by admin
Spread the love

Prokurorët në New York i kanë ofruar Donald Trump mundësinë për të dëshmuar para një jurie të madhe, duke lënë të kuptohet se hetimi për paratë që ish-presidenti amerikan dyshohet se i ka paguar një ylli porno, së shpejti mund të përfundojë në procedim penal.

Hetimi i jurisë së madhe supozohet se përfshin një pagesë prej 130,000 dollarësh pak para zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës për një aktore të “filmave për të rritur” të njohur si “Stormy Daniels”, raportoi The New York Times.

“Stormy Daniels”, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, tha se ajo kishte një lidhje me Trump vite përpara se ai të bëhej president.

NYT raportoi se oferta të tilla dëshmie “pothuajse gjithmonë tregojnë se një aktakuzë është e pashmangshme”.

Gazeta citoi njerëz të njohur me procedurat e udhëhequra nga Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, një demokrat që mori detyrën në janar.

Zyra e tij nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Hetimet penale në nivel shtetëror dhe federal

Nëse akuzohet, do të ishte hera e parë që një ish-president i SHBA-së akuzohet për një krim.

Avokati i Trump, Joseph Tacopina, konfirmoi se zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhattan-it e ka thirrur ish-presidentin për të dëshmuar.

“Për mua, është shumë zhurmë për asgjë,” tha Tacopina për AP, duke shtuar se ai nuk mendonte se prokurorët kishin marrë një angazhim “në një mënyrë apo tjetrën” në vendosjen nëse do të paditnin Trump.

Ai tha se nuk ka bazë ligjore për rastin.

“Është vetëm një shembull tjetër i armatosjes së sistemit të drejtësisë kundër tij (Trump-it) Dhe është disi e padrejtë.”

Trump, i cili tashmë ka shpallur një ofertë të dytë për Shtëpinë e Bardhë, përballet me disa hetime penale shtetërore dhe federale për keqbërje të mundshme përpara, gjatë dhe pas mandatit të tij të parë në detyrë.

Ai ende nuk është akuzuar për asnjërën prej tyre.

Të enjten, Trump sulmoi nga faqja e tij “Truth Social”, duke e quajtur hetimin e New York-ut “një gjueti politike shtrigash që po përpiqet të rrëzojë kandidatin kryesor republikan”.

“Unë kurrë nuk kam pasur një lidhje me ‘Stormy Daniels’, as nuk do të doja të kisha një lidhje me ‘Stormy Daniels’”… Nuk bëra absolutisht asgjë të gabuar”, pohon ai.

Njoftimi i një kandidaturë të re për Shtëpinë e Bardhë

Paraardhësi i Bragg, Cyrus Vance Jr., gjithashtu një demokrat, nisi një hetim mbi financat e Trump në 2019, duke rezultuar në një betejë ligjore shumëvjeçare mbi të dhënat tatimore të miliarderit.

Në Xhorxhia, prokurorët po hetojnë përpjekjet e Trump dhe aleatëve të tij për të përmbysur humbjen e tij në vitin 2020 në shtetin jugor.

Prokurori i rrethit të Atlantës tha se vendimet janë “të pashmangshme”.

Ish-presidenti është gjithashtu subjekt i një hetimi federal për trajtimin e tij të dokumenteve të klasifikuara, si dhe përfshirjen e mundshme në sulmin në Capitol më 6 janar 2021.

Ky hetim iu dorëzua një këshilltari special të pavarur menjëherë pasi Trump njoftoi zyrtarisht ofertën e tij të re për Shtëpinë e Bardhë.

Pagesa sekrete, e bërë dy javë përpara zgjedhjeve të nëntorit 2016, dyshohet se kishte për qëllim të parandalonte “Stormy Daniels” të zbulonte publikisht aferën me Trump.

Pagesa u bë nga një bashkëpunëtor i ngushtë i Trump, avokati Michael Cohen, i cili tha se më vonë iu rimbursua.

Pagesa ndaj Cohen, nëse nuk llogaritet siç duhet, mund të rezultojë në një akuzë për kundërvajtje në New York, por mund të ngrihet në një krim nëse kontabiliteti i rremë kishte për qëllim të mbulonte një krim tjetër, siç është shkelja e ligjeve të financimit të fushatës, raporton NYT. .

 “Nuk ka asnjë krim në sfond”

Trump tha në emisionin “Truth Social” në lidhje me “rastin Stormy Daniels” se ai “u mbështet në këshillë për të zgjidhur këtë zhvatje, që ndodhi shumë kohë më parë”.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ai e pranoi se pagesa ishte bërë.

Disa njerëz të afërt me Trump janë parë duke hyrë në zyrën e Bragg ditët e fundit për takime me prokurorët, duke përfshirë ish-këshilltaren e tij politike Kellyanne Conway dhe ish-zëdhënësen Hope Hicks.

Tacopina tha se nuk kishte asnjë krim.

“Nuk ka asnjë precedent për këtë. Nuk ka një praktikë gjyqësore të vendosur për këto çështje të financimit të fushatës. Kjo është qesharake. Dhe nuk ka asnjë krim në sfond”, tha Tacopina. /tesheshi.com/

You may also like