Shqipëria mund Hungarinë në Budapest VIDEO

Ëndrra për të ruajtur vendin e dytë dhe për të shkuar në Kupën e Botës mbetet ende e ndezur. Kombëtarja jonë ka arritur që të marrë një fitore historike 1-0 në transfertën ndaj Hungarisë, në duelin e luajtur në stadiumin hungarez “Puskas Arena”.

Pjesa e parë dhuroi shumë pak emocione, duke evidentuar vetëm një goditje të Keidi Bare-s nga distanca që u devijua nga mbrojtësit vendas. Në fillimin e pjësës së dytë, Myrto Uzuni bëhet protagonist në dy raste duke humbur një mundësi përballë portierit, dhe më pas ja jep topin në dorë pas një goditje me kokë.

Hungaria u kundërpërgjigj me një rast të mbrojtësit Slazai, që për fatin tonë të mirë shkoi në shtyllë. Reja ndërhyri duke aktivizuar Brojën dhe Manajn në 20 minutat e fundit. Armando Broja e shpërbleu mjaft mirë besimin e  trajnerit duke shënuar një super gol në minutën e 80-të me driblime mjaft të mira dhe një goditje nga një pozicion shumë i vështirë.