Shpërthime të fuqishme në Dontesk, deri më tani dhjetëra të vrarë dhe të plagosur

by admin
Spread the love

Trembëdhjetë persona janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur në një seri shpërthimesh në qytetin e Donetsk.

Donetsk është kontrolluar nga autoritetet përfaqësuese të Rusisë që nga viti 2014, ndërsa kanë akuzuar vazhdimisht forcat ukrainase për shënjestrimin e qytetit.

Edhe pse forcat ruse kanë zaptuar zona të rajonit të Donetskut që nga fillimi i pushtimit në shkurt, ato kanë luftuar për të larguar ushtrinë ukrainase nga periferitë e vetë qytetit.

Sipas BBC nëse forcat ukrainase janë në gjendje të mbajnë një bazë në anën lindore të Oskilit, kjo do të përfaqësojë një përparim.

Në fjalimin e tij në orët e vona të darkës të së dielës, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ditët e fundit mund të jenë dukur si qetësi “por nuk do të ketë qetësi. Sepse Ukraina duhet të jetë e lirë”.

Rusia u akuzua të hënën për shënjestrimin e një centrali bërthamor në jug.

Operatori bërthamor ukrainas Enerhoatom tha se një raketë u ul 300 metra nga reaktorët bërthamorë në centralin e dytë më të madh të vendit në rajonin e Mykolayiv, duke dëmtuar ndërtesat dhe duke mbyllur një pjesë të një hidrocentrali në kompleks.

Sulmi nuk është konfirmuar në mënyrë të pavarur, megjithëse pamjet janë postuar në internet nga ushtria ukrainase.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like