Shpërthim në Afganistan/ Guvernatori taleban vritet në zyrën e tij

by admin
Spread the love

Mohammad Dawood Muzammil është zyrtari më i lartë që është vrarë që kur talebanët u kthyen në pushtet në vitin 2021. Dhuna që atëherë është ulur ndjeshëm, por figura të shquara pro-talebane dhe të tjerë janë vrarë në një varg sulmesh, për të cilat shumë prej tyre ka marrë përsipër Shteti Islamik.

Muzammil raportohet të ketë udhëhequr luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në postin e tij të mëparshëm si guvernator i provincës lindore të Nangarharit. Ai u transferua në Balkh tetorin e kaluar.

Policia tha se të paktën një person tjetër gjithashtu vdiq në sulm. Raportohet se kanë mbetur të plagosur të tjerë. Shpërthimi ndodhi menjëherë pasi guvernatori mbërriti në zyrën e tij.

You may also like