SHBA-ja godet më shumë objektiva Houthi në Jemen! Izraeli: Qindra avionë janë gati të godasin Libanin

by admin
Spread the love

Ushtria amerikane kreu sulme të mëtejshme kundër objektivave Houthi në Jemen të enjten, tha Komanda Qendrore e SHBA në një deklaratë.

Sulmet goditën katër anije sipërfaqësore pa pilot dhe shtatë raketa të lëvizshme kundër anijeve të lundrimit që “paraqitën një kërcënim të menjëhershëm për anijet e marinës amerikane dhe anijet tregtare në rajon”, tha CENTCOM në platformën e mediave sociale X.

Sulmet e koalicionit kundër Houthi-ve të mbështetur nga Irani kanë shkatërruar ose degraduar më shumë se 100 raketa dhe lëshues që nga 11 janari, tha një zëdhënës i Pentagonit në një konferencë më herët të enjten.

Houthi-t kanë thënë se nuk do të ndalojnë sulmet e tyre ndaj anijeve të Detit të Kuq derisa Izraeli të përfundojë luftën e tij në Gaza.

Ndërkohë që Forca Ajrore izraelite thanë të enjten se dhjetëra avionë të saj të dislokuar mbi Liban mund të “kthehen në qindra” të gatshëm për të operuar brenda disa minutave nga nisja.

“Dhjetëra avionë që operojnë aktualisht në qiejt e Libanit janë vetëm një pjesë e aftësive tona. Pasi të jepet urdhri, synimi im është që këta dhjetëra të bëhen qindra avionë të aftë për të kryer të gjitha misionet brenda pak minutash, nga nisja e operacioneve mbi qiellin e Libanit”, tha gjeneralmajor i Forcave Ajrore izraelite Tomer Bar para personelit ushtarak.

Bar tha se në rast të një lufte në Liban, “termi ‘sulm’ nuk kap plotësisht atë që do të ndodhë”. Bar tha se sulmet masive do të synonin “qindra vendndodhje njëkohësisht, duke përfshirë thellë brenda vendit”.

Në një deklaratë të mëparshme, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se ushtarët që luftuan në Gaza tani po stërviten për luftime në frontin verior.

“Divizioni i 36-të, divizioni sulmues i Komandës Veriore, ka përfunduar një operacion intensiv luftarak në Rripin e Gazës, gjatë të cilit ushtarët e divizionit dëmtuan ndjeshëm aftësitë e organizatës terroriste Hamas”, tha IDF. “Tani, divizioni po rrit gatishmërinë e tij për planet operative kundër armikut verior, në mbrojtje dhe në sulm.”


Top Channel

You may also like