SHBA – 35 milionë dollarë për të rritur prodhimin e çipave për ushtrinë amerikane

by admin
Spread the love

UASHINGTON, 12 dhjetor /ATSH-DPA/ – SHBA njoftoi 35 milionë dollarë stimuj federalë sipas Aktit të Çipave dhe Shkencës për të mbështetur modernizimin e Qendrës Mikroelektronike të BAE Systems dhe për të katërfishuar kapacitetin e saj të prodhimit për çipat që janë thelbësorë për sigurinë kombëtare të SHBA-së, duke përfshirë përdorimin e tyre në avionët luftarakë F-35.

“Departamenti i Tregtisë dhe BAE Systems Electronic Systems kanë nënshkruar një memorandum paraprak jodetyrues të kushteve (PMT)”, tha agjencia.

Ky është njoftimi i parë i financimit si pjesë e Aktit të Çipave dhe Shkencës, i cili u krijua për të forcuar prodhimin, zinxhirët e furnizimit dhe sigurinë kombëtare në SHBA.

Vendi i prodhimit të BAE Systems në Nashua, Nju Hampshire, është i akredituar nga Departamenti i Mbrojtjes, fabrikim i çipave gjysmëpërçues dhe fabrika e shkritores që prodhon teknologji për aplikimet e mbrojtjes.

Kompania shumëkombëshe britanike e armëve, sigurisë dhe hapësirës ajrore tha se financimi prej 35 milionë dollarësh do të shoqërohet me investimin e vazhdueshëm në modernizimin dhe R&D.

Financimi do të ndihmojë në blerjen e mjeteve të reja, më efikase të prodhimit për të zbutur rrezikun e zinxhirit të furnizimit, për të rritur kapacitetin e prodhimit dhe për të zvogëluar kohën e prodhimit të produktit.

Rritja e efikasitetit do të mundësojë një rritje të prodhimit për të përmbushur kërkesën në rritje për teknologjinë e Departamentit të Mbrojtjes dhe për të ofruar mikroelektronikë kritike për industritë jo-mbrojtëse, duke përfshirë komunikimet satelitore dhe tregjet e pajisjeve të testimit dhe matjes.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like