Shakhtari “mace e zezë” për Interin, Ajaxi mposht pa problem Besiktasin

by admin
Spread the love

Shkakhtar Donetsk shndërrohet në një “mace të zezë” për Interin, që për të tretën ndeshje radhazi nuk ia del të shënojë ndaj ukrainasve.

Sezonin e kaluar zikaltrit mbyllën në barazim pa gola të dy përballjet me Shakhtarin dhe pikërisht për këtë arsye, i dhanë lamtumirën Ligës së Kampionëve që në fazën e grupeve, ndërsa goglat u dhanë shansin të hakmerren këtë herë, por sërish pa sukses.

Pas humbjes minimale 0-1 ndaj Realit të Madridit, zikaltrit udhëtuan drejt Ukrainës për sfidën e dytë në grup, por sërish nuk shkuan përtej barazimit pa gola, duke komplikuar edhe njëherë kalimin e fazës së grupeve, ndonëse kanë ende edhe katër ndeshje në dispozicion.

Pjesa e parë në Kiev ishte e barabartë, me zikaltrit që iu afruan golit me Edin Dzekon, por boshnjaku humbi një mundësi flagrante për të shtyrë topin në rrjet, ndërsa 45-minutëshi i dytë u kontrollua nga vendasit, që gjithsesi u mjaftuan me qarkullim topi dhe nuk arritën të kërcënojnë.

Mundësitë më të mira të shënimit i patën pikërisht zikaltrit në minutat e fundit, me Correan dhe De Vrij, por në të dy rastet portieri Piatov reagoi në mënyrë fantastike, duke grushtuar topin dhe mbajtur portën të paprekur.

Bën mjaft mirë ndërkohë Ajaxi i Amsterdamit, që triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Besiktasit dhe konsolidoi pozitat me 6 pikë të plota në krye të grupit. Holandezët zgjidhën gjithçka në pjesën e parë me golat e Berghuis dhe Haller, duke menaxhuar më pas qetësisht lojën.


Top Channel

You may also like