Refugjatët ukrainas thonë se do të kthehen në shtëpitë e tyre

by admin
Spread the love

Disa refugjatë ukrainas po shqyrtojnë nëse do të kthehen në atdheun e tyre pasi u larguan fillimisht nga lufta në Ukrainë.

Për nënën 30-vjeçare Yulia Kuzyk, e cila kishte arritur në Poloni, ajo tha se presioni për të ndërtuar një jetë të re në një vend tjetër ishte shumë i madh.

“Kur ke të gjithë jetën në Ukrainë, është pikërisht aty ku shpirt fle,” tha ajo, duke shtrënguar fëmijët e saj.

Liudmyla Burlachenko, 43 vjeç, vendosi të kthehej në shtëpinë e saj në Odesa në Ukrainën jugore pasi nuk arriti të gjente një banesë apo punë në Varshavë të Polonisë dhe Gdansk.

“Ishte e frikshme dhe kam frikë edhe tani, por tashmë jam e lodhur dhe dua të shkoj në shtëpi”, tha ajo, duke shtuar se tani duket më e qetë në qytet.

Që nga fillimi i pushtimit, më shumë se 10 milionë njerëz janë zhvendosur dhe katër milionë janë larguar jashtë vendit.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like