pse ngeci Zara në Bordo? – Shqip

by admin
Spread the love

Një qeveri lokale në Bordeaux tha se marka e modës Zara, në pronësi të Inditex spanjoll, nuk kishte marrë leje për të zgjeruar dyqanin për shkak të shfrytëzimit të ujgurëve.

Marka e modës Zara, në pronësi të Inditex spanjoll, nuk ka marrë leje për të zgjeruar dyqanin francez për shkak të shqetësimeve në lidhje me qëndrueshmërinë dhe shfrytëzimin e pakicës kineze myslimane ujgure, tha një qeveri lokale në Bordo.

Inditex tha në një deklaratë të dërguar me email se Zara France do të apelonte vendimin.

“Kompania shpreh habi për motivimin e dukshëm pas këtij vendimi, i cili u shpall publikisht dhe nuk bazohet në ndonjë vendim gjyqësor”, tha ajo, duke iu përgjigjur kërkesës së Reuters për koment.

Një zëdhënëse e Bashkisë së Bordosë tha se vendimi për të refuzuar kërkesën e Zarës për një zgjerim pothuajse të dyfishtë të dyqanit në qendër të qytetit, u mor nga departamenti administrativ lokal.

Ajo bëri thirrje për një hetim nëse Inditex, së bashku me tre shitës të tjerë të modës, përdorën punë të detyruar ujgure në rajonin Xinjiang të Kinës. Departamenti shprehu gjithashtu shqetësim për ndikimin e modës në mjedis.

Bordo udhëhiqet nga Partia e Gjelbër që nga viti 2020, pas më shumë se 70 vitesh sundim konservator. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like