Protestat pro-palestineze në Londër, shkon në 11 numri i të arrestuarve (Fotot)

by admin
Spread the love

Numri i personave të arrestuar në Londër për protestat pro-palestineze në Londër ka arritur në 11.

Gjatë katër javësh protestash numri i londinezëve të arrestuar ka ardhur gjithnjë duke u rritur. Tre prej tyre u arrestuan këtë të shtunë.

Një person u arrestua pasi shfaqi një pankartë që mund të nxiste urrejtje, personi tjetër u ndalua për sulm ndaj oficerit të policisë. Personi i fundit ra në pranga për shkelje të ligjit të rendit publik.

Policia Britanike e Transportit njoftoi më tej se protestuesit u ulën në stacionin hekurudhor Charing Cross, duke ndaluar disa pasagjerë të hynin në trena.

Ndërkohë, kryeministri Rishi Sunak ka argumentuar se organizimi i demonstratave pro-palestineze në ditën e armëpushimit do të ishte “provokues dhe mosrespektues”.

Deri më tani është paralajmëruar për një tjetër demonstratë masive, që pritet të mbahet më 11 nëntor, për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.