Pothuajse 700 të shtëna masive në SHBA këtë vit – Shqip

by admin
Spread the love

Për të tretin vit radhazi, SHBA kanë regjistruar më shumë se 600 të shtëna masive në një vit, sipas të dhënave të organizatës jofitimprurëse Gun Violence Archive, dhe numri total i të vrarëve nga armët e zjarrit ka arritur në 39,816.

Sipas organizatës, ka pasur 609 krime këtë vit në të cilat katër ose më shumë persona, pa llogaritur sulmuesin, janë qëlluar – duke e vënë SHBA-në në “rrugën e duhur” për të arritur në 675 të shtëna masive deri në fund të vitit.

11 viktima këtë javë

Gazeta Hill kujton se vitin e kaluar janë regjistruar 690 të shtëna masive në të gjithë SHBA-në, që është një rritje nga 610 në 2020 dhe 417 në 2019.

Në fillim të kësaj jave, pesë persona u vranë në një të shtëna masive gjatë natës në Kolorado Springs dhe gjashtë të tjerë u vranë të mërkurën në një Walmart në Virxhinia. /tesheshi.com/

You may also like