Ofensiva për Kievin, kryeqyteti ukrainas gati për përballjen e madhe

by admin
Spread the love

Ukraina pret që Rusia të sulmojë Kievin me forca të blinduara, duke thënë se e premtja do të ishte dita më e vështirë e luftës, deklaroi një këshilltar i ministrit të brendshëm.

Anton Herastshenko vuri në dukje se ushtria ukrainase në Kiev është gati, e pajisur me raketa antitank, të cilat i janë ofruar vendit nga aleatët e saj të huaj.

Nga ana e saj, zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Malyar vlerësoi se forcat ruse mund të mbërrijnë më vonë në zonat jashtë Kievit, pasi kryeqyteti ukrainas dhe zona të tjera u bombarduan më herët sot.

Ajo shtoi se forcat e ushtrisë ukrainase që mbrojnë Kievin në katër fronte po përballen me një forcë numerikisht superiore.

You may also like