Ndiheni vazhdimisht të plogësht? Problemet në organizëm kur mungon kaliumi dhe produktet ku gjendet ai

by admin
Spread the love

Ndoshta nuk keni dëgjuar mjaftueshëm për kaliumin, por ky mineral është i domosdoshëm për forcën e muskujve, funksionimin e nervave dhe një sistem të shëndoshë të qarkullimit të gjakut.

Kaliumi gjendet me shumicë në shumë ushqime që janë të shijshme siç është pjepri, avokado, banania dhe fasulet e bardha. Megjithatë mos u gëzoni para kohe. Edhe nëse ju merrni dozën e rekomanduar ditore të kaliumit që është 4,700 mg në ditë, gjasat janë që ju të vuani nga pamjaftueshmëria e tij.

Përse ndodh kjo? Sa më shumë kripë të konsumoni në ditë, aq më shumë kalium humbet trupi.

Shenjat e pamjaftueshmërisë së kaliumit shpesh kalojnë pa u vënë re, por nëse i përjetoni këto shenja, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun dhe të bëni analizat për të parë nivelet e kaliumit.

Ndiheni vazhdimisht të plogësht

Çdo qelizë e trupit ka nevojë për sasi të mjaftueshme të kaliumit që të funksionojë. Rënia e niveleve të kaliumit mund të shkaktojë një lodhje të përgjithshme dhe ndjesinë e të qenit të këputur apo të dërrmuar.

Ndaj nëse aktiviteteti juaj i përditshëm ju bën të ndiheni të këputur, ndonëse keni fjetur mjaftueshëm, atëherë fajin e ka kaliumi.

Keni tension të lartë të gjakut

Kaliumi ndihmon të qetësojë enët e gjakut. Nëse nivelet e tij nuk janë të mjaftueshme, atëherë enët ngushtohen dhe rrjedhimisht tensioni i gjakut është i lartë.

Konsumoni ushqime të përpunuara dhe të shpejta

Ngrënia e ushqimeve të përpunuara siguron që nivelet e kaliumit në organizëm janë të ulëta.

Patatinat, biskotat, ushqimet e ngrira të gjitha janë të pasura me kripë dhe siç e thamë edhe më lart, sa më të larta nivelet e sodiumit, aq më pak kalium ka trupi.

Hiqni dorë nga ushqimet e kriposura dhe lëreni trupin të ruajë sasitë e kaliumit për të cilat ka nevojë.

Keni muskuj të dobët

Kaliumi luan një rol në qetësimin e kontraktimit të muskujve. Ndaj kur nivelet e kaliumit janë të ulëta ju mund të përjetoni dhimbje ose kontraktime të muskujve.

Keni rrahje të çrregullta të zemrës

Ndjesia sikur zemra resht së rrahuri është e frikshme. Po ashtu është edhe përshpejtimi ose çrregullimi i rrahjeve të zemrës krejt papritur.

Shkaqet e këtyre simptomave janë të ndryshme, por mungesa e kaliumit është një prej tyre.

Ju merren mendtë ose ju bie të fikët

Rënia e menjëhershme e nivelit të kaliumit ngadalëson rrahjet e zemrës mjaftueshëm sa t’ju bëjë të ndiheni sikur do të rrëzoheni përtokë nga momenti në moment.

Nuk është diçka e zakontë dhe shkaqet janë të shumta, por nëse kjo ju ndodh duhet të takoheni me një mjek sa më shpejt që të jetë e mundur.

Vuani nga konstipacioni

Tingëllon e çuditshme, por nivelet e ulëta të kaliumit ngadalësojnë të gjitha funksionet e trupit dhe sistemi tretës nuk bën përjashtim.

Fryrjet dhe kontraktimet e barkut ndodhin edhe si pasojë e pamjaftueshmërisë së kaliumit.

Ushqimet më të pasura me kalium

Përqindjet e mëposhtme janë të bazuara në dozën ditore të rekomanduar të kaliumit për meshkuj dhe femra që është 4,700 miligramë.

 • Fasulet e bardha — 1 filxhan çaji me fasule të gatuara 1,004 miligramë
  • Avokado — 1 copë: 690 miligramë
  • Brokoli — 1 filxhan çaji me brokoli të gatuar: 458 miligramë
  • Patatja e ëmbël — 1 kokërr mesatare: 438 miligramë
  • Bananet — 1 banane mesatare: 422 miligramë
  • Salmoni — 85 gramë: 416 miligramë
  • Bizelet — 1 filxhan çaji me bizele të gatuara: 384 miligramë
  • Sardelet — 3.75 gramë: 365 miligramë
  • Qitro — 1 frut: 354 miligramë
  • Qumësht i paskremuar — 1 filxhan 250 ml: 260 miligramë
  • Mishi i viçit — 85 gramë: 237 miligramë

7 vlerat shëndetsore të kaliumit

 1. Ul tensionin e gjakut dhe mbështet shëndetin e zemrës.
  2. Mbështet metabolizmin.
  3. Parandalon kontraktimet dhe dhimbjet muskulare.
  4. Ruan shëndetin e kockave.
  5. Mbështet sistemin nervor.
  6. Është i nevojshëm për një tretje të mirë.
  7. Parandalon çrregullimet e veshkave.


Top Channel

You may also like