“Mund të jetë postimi im i fundit”/ U shfaqën në publik pa shami arrestohen dy aktore iraniane

by admin
Spread the love

Dy aktore të njohura iraniane janë arrestuar për mbështetje publike të protestave masive antiqeveritare, raportojnë mediat shtetërore të vendit.

Hengameh Ghaziani dhe Katayoun Riahi akuzohen për bashkëpunim dhe veprim kundër autoriteteve të Iranit, thotë agjencia e lajmeve Irna. Të dyja aktore fituese të shumë çmimeve, ato u arrestuan të dielën me urdhër të zyrës së prokurorit të Iranit.

Para arrestimit, Ghaziani shkroi në rrjetet sociale: “Çfarëdo që të ndodhë, dijeni se si gjithmonë do të qëndroj me popullin e Iranit. Ky ndoshta mund të jetë postimi im i fundit.”

Të dyja gratë më herët u shfaqën në publik pa shamitë e tyre, një gjest solidariteti me demonstruesit.

Protestat shpërthyen në shtator pas vdekjes së një gruaje në paraburgim nga policia. Mahsa Amini, 22 vjeç, u arrestua nga policia e moralit në kryeqytetin, Teheran, për dyshimin se kishte thyer rregullat e rrepta të hixhabit.

Aktoret janë në mesin e një numri të personaliteteve publike iraniane të profilit të lartë që kanë shprehur mbështetje për protestuesit që u mblodhën kundër krijimit klerik të vendit. Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë thënë se rreth 400 demonstrues janë vrarë dhe 16,800 të tjerë janë arrestuar në një goditje nga forcat e sigurisë.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like