Minuta dramatike në një vendpushim të famshëm skijimi – Shqip

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Skiatorët në resortin e njohur italian të skive Cervinia përjetuan momente tronditëse të premten e 29 marsit, pasdite kur papritur ndryshoi moti, duke sjellë erëra të forta me shpejtësi deri në 110 kilometra në orë.

Shpërthimet e erës në Alpet italiane arritën shpejtësinë e rrufesë prej 110 kilometrash në orë, gjë që rezultoi në ndalimin dhe evakuimin e teleferikut në vendpushimin e njohur të skive Cervinia.

Pamjet mahnitëse të kapura nga vizitorët tregojnë kabinat që lëkunden nën një forcë të tillë të erës saqë pothuajse u hodhën jashtë.

“Disa njerëz janë bllokuar në teleferik,” raportoi një vizitor në platformën X.

Skiatorët e fundit zbritën nga shpati me shikueshmëri shumë të dobët përmes dëborës së rrotulluar, dhe siç raporton BBC, njerëzit mbetën të bllokuar në teleferik nën rrëmbimet e erërave të forta.

Pavarësisht momenteve të frikshme, të gjithë arritën në destinacion të sigurt, njoftoi operatori i resortit Cervino Spa. /tesheshi.com/

You may also like