Mbretëresha daneze Margrethe II njofton abdikimin nga froni Live në TV gjatë urimit të fundvitit! Kush e zëvendëson

by admin
Spread the love

Mbretëresha e Danimarkës Margrethe II ka njoftuar abdikimin e saj të papritur në një fjalim televiziv ku supozohej t’u uronte qytetarëve të saj gëzuar Vitin e Ri 2024.

Monarku zyrtarisht do të japë dorëheqjen më 14 janar, në 52-vjetorin e mbretërimit.

“Unë do t’ia lë fronin djalit tim, princit të kurorës Frederik“, tha Margrethe II.

83-vjeçarja është mbretëresha e vetme në fuqi në botë dhe monarkja aktuale me shërbimin më të gjatë në Evropë, duke marrë fronin pas vdekjes së babait të saj, mbretit Frederik IX në 1972.

Margrethe II u shpreh se vendimi ishte marrë pas një periudhe reflektimi pas operacionit që kreu në shpinë në fillim të vitit 2023.

Kirurgjia natyrshëm më bëri të mendoj për të ardhmen – nëse kishte ardhur koha për t’ia lënë përgjegjësinë brezit të ardhshëm”- tha Monarku, duke shtuar se: “Kam vendosur që tani është koha e duhur.”

Mbretëresha Margrethe II falënderoi publikun danez për mbështetjen e tyre ndër vite. Kryeministrja Mette Frederiksen falënderoi mbretëreshën për shërbimin e saj.


Top Channel

You may also like