Lufta në Ukrainë/ Flamuri rus ngrihet në Avdiivka! Vijojnë sulmet në Bakhmut dhe Dontesk, grumbullim masiv ushtarësh në Zaporizhzhia

by admin
Spread the love

Flamuri rus është ngritur në disa pjesë të qytetit lindor Avdiivka në Donetsk, disa orë pasi forcat ukrainase bënë një tërheqje të nxituar nga rrënojat e një qyteti që ata kanë mbrojtur për një dekadë.

Por ushtria e Ukrainës është nën presion në disa pika të tjera përgjatë vijës së frontit që gjarpëron për rreth 1000 kilometra nga kufiri me Rusinë në veri deri në Detin e Zi.

Ushtria ruse mund të ketë ndjerë një dritare cenueshmërie në kundërshtarin e saj, sipas CNN.

Njësitë më të mira të Ukrainës janë rraskapitur pas dy vitesh luftime; është një komandant i ri i përgjithshëm , Oleksandr Syrskyi; dhe trupat ukrainase nuk kanë predha dhe janë të cenueshme ndaj sulmeve të pamëshirshme ajrore.

Ndërsa qëllimi i Presidentit Volodymyr Zelensky dhe forcave të armatosura është të rimarrë të gjithë territorin e pushtuar ilegalisht, ukrainasit tani po luftojnë për të parandaluar që rusët të shtojnë në rreth 18% të territorit ukrainas që ata tashmë kanë.

Qëllimi i deklaruar i Presidentit Vladimir Putin është të pushtojë të gjitha rajonet lindore të Luhanskut dhe Donetsk, por pak besojnë se ai do të ndalet këtu nëse ka mundësi të mëtejshme.

Rusët nisën një përpjekje të vendosur për të pushtuar Avdiivkan në tetor. Por ata janë gjithashtu në sulm pranë Bakhmut dhe Mariinka (gjithashtu në Donetsk), dhe drejt Kupianskut në veri.

Në frontin jugor, në Zaporizhzhia, burimet ruse dhe ukrainase flasin për një grumbullim masiv rus në zonën ku ukrainasit u përpoqën të nisnin kundërofensivën e tyre verën e kaluar. Sipas disa analistëve është mbledhur një forcë prej 50,000 burrash.

Vetëm ditën e shtunë, sipas Shtabit të Përgjithshëm, ka pasur 82 angazhime luftarake. “Armiku nisi gjithsej 13 raketa dhe 104 sulme ajrore, duke gjuajtur 169 herë nga sisteme të shumta raketash në pozicionet ushtarake të Ukrainës dhe zonat e banuara”.

Përditësimi është plot me fjalë si “të zmbrapsura” dhe “të mbajtura prapa”, pasi njësitë ukrainase në rajonet e Kharkiv, Donetsk dhe Zaporizhzhia ngjiten pas pozicioneve të tyre mbrojtëse.

Ivan Tymochko, Kryetar i Këshillit të Rezervistëve të Forcave Tokësore të Ukrainës, tha të shtunën se “pavarësisht se vëmendja jonë është e përqendruar në Avdiivka, në fakt, luftime shumë intensive po vazhdojnë në sektorin Lyman-Kupiansk, [dhe] pranë Bakhmut. Armiku ka grumbulluar forca të shumta në zonën e Robotyne, një zonë tjetër pikë zjarri në frontin jugor, tha ai.

Ukrainasit po përpiqen të vendosin pozicione të reja mbrojtëse në veri të Avdiivka në terren më të lartë. Analistët nuk presin një sulm të menjëhershëm rus në këto linja, ndërsa trupat rigrupohen, por ata mund të marrin disa fshatra periferike.

Një ushtar në zonë, Yehor Firsov, i tha TV ukrainas të shtunën: “Vetëm mendoni: cili është droni ynë [i vogël] FPV kundër një bombe 500 kg ose një bombe të madhe 1 ton që godet një ndërtesë dhe e shkatërron atë? Në këtë mënyrë armiku fitoi avantazhin, duke shkatërruar gjithçka dhe duke përparuar në qytet”.


Top Channel

You may also like