Lajmërohet Zelensky, bën thirrje që të votohet Ukraina në finalen e Eurovision 2022

by admin
Spread the love

Të shtunën, më 14 maj, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dërgoi një telegram për të bërë një apel global duke u kërkuar votuesve të Eurovisionit të mbështesin kandidatët ukrainas nga Kievi.

“Së shpejti në finalen e Eurovisionit, kontinenti dhe e gjithë bota do të dëgjojnë fjalët e gjuhës sonë. Dhe besoj se në fund kjo fjalë do të jetë ‘Fitore’! Evropë, voto për Kalush Orchestra”, tha presidenti i Ukrainës, Zelensky, shkruan Euro Weekly.

Finalja e Eurovision 2022 është edicioni i 66-të i Eurovision Song Contest, që zhvillohet në Torino, Itali, pas fitores së Italisë në Eurovision 2021 me këngën e Maneskin “Zitti e buoni”.

 

Apeli i Presidentit të Ukrainës Zelensky pason lajmet e raportuara më herët sot, të shtunën, 14 maj, kur u raportua se trupat ruse të vendosura në Pidvysoke Ukrainë po zhvendosen në Horokhovatka, Ukrainë.

Përndryshe, Kalush Orchestra janë brohoritur me duartrokitjet më të zjarrta në mbrëmjen finale të konkursit evropian të këngës

 

 


Lexo lajme interesante

You may also like