Kili i Pinoçetit, në dorë të një Che Guevare gjysmëballkanas – Shqip

by admin
Spread the love

Në garën më të pasigurt presidenciale që nga rikthimi i demokracisë në vitin 1990, politikani i majtë me rrënjë kroate, Gabriel Boriç, fitoi, duke u bërë presidenti më i ri i Kilit.

Politikani i krahut të majtë në Kili, me pamje dhe si të Che Guevarës, ngase dhe ka qenë komunist, Gabriel Boriç me origjinë kroate, u bë presidenti më i ri i Kilit të dielën, duke fituar garën me  kandidatin e ekstremit të djathtë Jose Antonio Cast në një zgjedhje që kulmoi me të majtën progresive në rritje të vendit.

Në qendër të Santiagos, mbështetësit e tij festuan dhe valëvitën flamuj me fytyrën e Boriçit, si dhe flamuj ylber të grupeve LGBT që mbështetën politikat e tij shoqërore gjithëpërfshirëse dhe planet për të rishikuar modelin ekonomik të Kilit të orientuar drejt tregut, raporton Reuters.

Gjatë fjalimit të tij të fitores, Boriç njoftoi se qeveria e tij do të zgjeronte të drejtat sociale të popullsisë, por se do ta bënte këtë në një mënyrë të përgjegjshme fiskale dhe duke mbajtur parasysh kujdesin shëndetësor të ekonomisë së prodhuesit më të madh të bakrit në botë.

Ai tha gjithashtu se do të kundërshtonte projektet e minierave që “shkatërrojnë” mjedisin natyror, duke përfshirë projektin e diskutueshëm 2.5 miliardë dollarë Domingo, i cili përfshin nxjerrjen e hekurit, bakrit dhe arit. “Duke shkatërruar botën tonë, ne po shkatërrojmë veten. Ne nuk duam më shumë ‘zona sakrifikuese’, nuk duam projekte që shkatërrojnë vendin tonë, komunitetet tona dhe theksojmë se në këtë rast që është bërë simbolik: Jo Domingoes!”, tha Boriç. Projekti duhet të nisë jo shumë larg rezervateve natyrore rreth 500 kilometra në veri të kryeqytetit Santiago.

Pas numërimit të më shumë se 99 përqind të votave, Boriç, 35 vjeç, i cili drejton një koalicion të majtë me Partinë Komuniste, kishte 55.86 përqind të votave, krahasuar me 44.14 përqind për rivalin e tij, të djathtin ekstrem Jose Antonio Kast, i cili pranoi disfatë.

“Sapo fola me @gabrielboric dhe e përgëzova për suksesin e tij të madh”, shkroi Kast në Tëitter. “Nga sot ai është presidenti i zgjedhur i Kilit dhe meriton respektin dhe bashkëpunimin tonë konstruktiv. Kili është gjithmonë i pari”, shtoi ai.

Protestat e vitit 2019 hodhën dritë mbi pabarazitë ekonomike dhe ndezën ndryshimet zyrtare kushtetuese.

“Unë do të jem presidenti i të gjithë kilianëve, pavarësisht nëse ata votuan për mua apo jo,” tha Boriç në një bisedë telefonike me presidentin Sebastian Piner, i cili jep dorëheqjen në mars.

Ky zhvillim vjen në vendin me një moment kulmor të majtë, siç ajo e ish-presidentit Salvator Alende-s, vetëvrarë në zyrë, si dhe me një histori të djathtë më pas, diktaturën e Pinoçetit. Në kohën e komunizmit, për këtë të fundit shqiptarëve iu servirej filmi “Në Santiago bie shi.

Boriç do të marrë detyrën në 11 mars, kur do të pasojë presidentin aktual Sebastian Pinera.

Në moshën 35-vjeçare, Boriç, babai i të cilit është me origjinë kroate, do të jetë presidenti më i ri i Kilit në historinë moderne.

Boriç është me origjinë nga ishulli i vogël Ugljan në Kroaci. /tesheshi.com/

 

Lexo lajme interesante

You may also like