KIEV – Zelensky kritikon kufirin e çmimit që Perëndimi vuri për naftën ruse

by admin
Spread the love

KIEV, 4 dhjetor /ATSH-DPA/ – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi kufirin e çmimit të naftës ruse të rënë dakord nga aleatët e tij perëndimorë si ”shumë të lartë”.

”Me kufirin e vendosur në 60 dollarë për fuçi, shumë para vazhdojnë të rrjedhin në buxhetin e Rusisë dhe kështu në luftën kundër vendit të tij”, tha Zelensky në fjalimin e tij video.

”Ishte vetëm një çështje kohe para se bota do të duhej të përdorte masa edhe më të ashpra kundër Moskës”, tha ai, duke shtuar se “është për të ardhur keq që kjo kohë tani është e humbur”.

Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrii Yermak, kishte bërë thirrje për një kufi prej 30 dollarë për fuçi.

Shtetet e BE ranë dakord për kufirin pas negociatave të gjata, me grupin e shtatë ekonomive dhe Australinë që u bashkuan.

Marrëveshja hyn në fuqi të hënën./ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like