KIEV – Ukraina merr sërish raketa ”Patriot” nga Gjermania

by admin
Spread the love

KIEV, 15 dhjetor /ATSH-DPA/ – Ukraina ka marrë, siç pritej, një sistem të dytë të mbrojtjes ajrore ”Patriot” nga Gjermania për të ndihmuar në zmbrapsjen e sulmeve në rritje me raketa dhe drone ruse në Kiev dhe qytete të tjera.

Raketat ”Patriot” janë dorëzuar gjithashtu, sipas inventarit të përditësuar të qeverisë gjermane të enjten të armëve të furnizuara në Ukrainë pas pushtimit rus në shkallë të plotë në shkurt të vitit të kaluar.

Ajo mori gjithashtu nëntë automjete të tjera të gjurmuara shumë qëllime ”Bandvagn”, 7 390 predha artilerie të kalibrit 155, tre pajisje të tjera të lëvizshme për pastrimin e minave me telekomandë dhe tetë cisterna nafte.

Gjermania ka luajtur një rol të rëndësishëm për të siguruar që Ukraina të mbrohet më mirë nga sulmet ajrore ruse.

Përveç ”Patriot” të prodhuar në SHBA, sistemet e raketave ajër-ajër të prodhimit gjerman IRIS-T dhe tanket kundërajrore ”Gepard” janë dëshmuar shumë efektive.

Ukraina po i kërkon gjithashtu Berlinit urgjentisht raketa ”Taurus”, të cilat mund të përdoren për të goditur caqet ruse shumë prapa vijës së frontit.

Megjithatë, kancelari Olaf Scholz deri më tani ka refuzuar t’i sigurojë ato./   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like