jo thjesht në burg për 31 gram heroinë, në vdekje! – Shqip

by admin
Spread the love

Singapori ekzekutoi një grua 45-vjeçare të premten për trafik droge, pasi ajo u shpall fajtore për trafikimin e 30 gramëve heroinë në vitin 2018.

Ekzekutimi i Saridewi Djamanit është ekzekutimi i dytë i tillë këtë javë, pas Mohd Aziz bin Hussain, i cili u dënua për trafikim të 50 gramëve heroinë në vitin 2017.

Singapori ka disa nga ligjet më të ashpra kundër drogës në botë, të cilat autoritetet thonë se janë të nevojshme për të mbrojtur shoqërinë.

Ligji i Singaporit parashikon që dënimi me vdekje do të vendoset për këdo që kapet duke trafikuar më shumë se 500 gram kanabis ose 15 gram heroinë.

Byroja Qendrore e Narkotikëve të Singaporit (CNB) tha në një deklaratë se Saridewi, e cila u dënua me vdekje më 6 korrik 2018, ishte “trajtuar plotësisht” sipas ligjit.

Gjykata e Lartë refuzoi një apel kundër dënimit të saj më 6 tetor të vitit të kaluar. Një kërkesë për falje presidenciale ishte gjithashtu e pasuksesshme, thanë autoritetet.

Në prill, një tjetër singaporean, Tangaraju Suppiah, u ekzekutua për trafikimin e një kilogrami kanabis. Autoritetet thanë se ai e koordinoi shitjen përmes telefonit celular.

Mediat lokale raportuan se Saridewi dëshmoi gjatë gjyqit se ajo grumbulloi heroinë për përdorim personal. Edhe pse ajo nuk e mohoi shitjen e drogave të tilla si heroina dhe metamfetamina, ajo minimizoi shkallën e atyre aktiviteteve, vuri në dukje gjykatësi Shih Kee Oon.

Autoritetet thonë se ligjet e ashpra të drogës ndihmojnë në mbajtjen e Singaporit një nga vendet më të sigurta në botë dhe se dënimi me vdekje për veprat penale të drogës gëzon mbështetje të gjerë publike.

Megjithatë, kundërshtarët e dënimit me vdekje e kundërshtojnë këtë.

“Nuk ka asnjë provë që dënimi me vdekje ka një efekt unik parandalues ​​ose se ka ndonjë ndikim në përdorimin dhe disponueshmërinë e drogës,” tha Chiara Sangiorgio nga Amnesty International.

 “Mesazhi i vetëm që dërgojnë këto ekzekutime është se qeveria e Singaporit është e gatshme të kundërshtojë edhe një herë garancitë ndërkombëtare për përdorimin e dënimit me vdekje”, tha ajo.

Disa grupe të të drejtave të njeriut, përfshirë Amnesty International, i kanë bërë thirrje qeverisë së Singaporit të ndalojë ekzekutimet.

Amnesty thotë se Singapori është një nga vetëm katër vendet që kanë kryer së fundmi ekzekutime të lidhura me drogën, së bashku me Kinën, Iranin dhe Arabinë Saudite. /tesheshi.com/

You may also like