Jay-Z, reperi më i pasur në botë. Ja sa shkon pasuria e tij sipas ‘Forbes’

by admin
Spread the love

Sipas një raporti të ri të publikuar nga ‘Forbes’, reperi i njohur ndërkombëtar, Jay-Z vazhdon të jetë reperi më i pasur në jetë, me pasurinë e tij që shkon deri në 2.5 miliardë dollar. Megjithëse raporti nuk jep më shumë detaje, ai vë në dukje se pasuria e reperit 53-vjeçar shtrihet përtej muzikës.

“Edhe pse një vit pa një turne apo publikim albumi, Jay-Z fiton miliona nga shampanja ‘Armand de Brignac’ dhe konjaku ‘D’Usse’ siç raporton ‘Forbes’. “Ai është artisti i parë hip-hop që u kurorëzua miliarder nga Forbes në 2019, falë një perandorie të gjerë dhe të larmishme” duke renditur asetet nga perandoria e tij argëtuese dhe sportive Roc Nation në koleksionin e tij të artit që përfshin vepra nga Jean-Michel Basquiat.

Muajin e kaluar, siç raporton Variety, ndërsa merrte pjesë në çmimet Grammy, ai zgjidhi gjithashtu një mosmarrëveshje ligjore disamujore me një nga kompanitë më të mëdha të pijeve në botë për konjakun “D’Usse”.

Bacardi fitoi pjesën më të madhe të aksioneve, e cila thuhet se vlen rreth 750 milionë dollarë, që ka qenë një faktor kyç në rritjen e pasurisë së tij që nga viti i kaluar. Sipas një njoftimi për shtyp, reperi vazhdon të ketë një “pjesë të konsiderueshme pronësie” në të.

You may also like