Ish-presidenti i Hondurasit shpallet fajtor për trafik droge, dënohet me burgim të përjetshëm

by admin
Spread the love

Ish-presidenti i Hondurasit, Juan Orlando Hernández, është shpallur fajtor për akuzat e trafikut të drogës në një gjykatë federale amerikane.

Hernández u dënua të premten për komplot për të importuar kokainë në SHBA dhe për posedim të “pajisjeve shkatërruese” duke përfshirë mitralozë.

Prokurorët thanë se ish-presidenti drejtoi Hondurasin si një “narko-shtet”, duke mbrojtur dhe pranuar ryshfet nga trafikantët e drogës.

Hernández tani përballet me burgim të përjetshëm.

Ish-presidenti 55-vjeçar kishte mohuar çdo keqbërje dhe u deklarua i pafajshëm në këtë rast.

Ai u dënua nga një juri në një gjykatë federale të Manhatanit pas rreth dy ditësh diskutime.

Hernández ishte president i Hondurasit nga 2014 deri në 2022, duke shërbyer për dy mandate radhazi.

Ai fillimisht kandidoi si një kandidat për rendin dhe ligjin, i cili premtoi se do të trajtonte çështjen e krimit të lidhur me drogën në vend.

Në vend të kësaj, prokurorët e akuzuan atë për partneritet me “disa nga trafikantët më të frytshëm të narkotikëve në botë për të ndërtuar një perandori të korruptuar dhe brutalisht të dhunshme bazuar në trafikun e paligjshëm të tonëve kokainë në Shtetet e Bashkuara”.

Tre muaj pas largimit nga detyra, ai u ekstradua në Nju Jork dhe u arrestua në prill 2022 për t’u përballur me akuzat federale në SHBA.

Hernández dikur shihej si një aleat i fortë i SHBA-së. Gjatë udhëheqjes së tij të Hondurasit, vendi mori më shumë se 50 milion dollarë (39 milion £) ndihmë kundër narkotikëve nga SHBA, si dhe miliona dollarë shtesë në siguri dhe ndihmë ushtarake.

Në vitin 2019, presidenti i atëhershëm Donald Trump falënderoi Hernández për “punën shumë ngushtë me Shtetet e Bashkuara”.

Hernández nga ana e tij falënderoi zotin Trump dhe popullin amerikan “për mbështetjen që na kanë dhënë në luftën e fortë kundër trafikut të drogës”.

A është bërë Hondurasi një ‘narko-shtet’?
Prokurorët më vonë zbuluan se Hernández ishte i lidhur me trafikantët e drogës që në vitin 2004, shumë kohë përpara se të bëhej president, dhe se ai kishte lehtësuar kontrabandën e rreth 500 tonë kokainë në SHBA.

Ata thanë se trafikantët e drogës i paguanin atij miliona dollarë ryshfet për të lejuar që kokaina të kontrabandohej nga Kolumbia dhe Venezuela përmes Hondurasit në SHBA.

Në një akuzë, prokurorët thanë se bosi meksikan i drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán i kishte dhënë Tony Hernández – vëllait të vogël të ish-presidentit – 1 milion dollarë (778,450 £) si ryshfet për Juan Orlando Hernández.

Gjatë gjyqit të tij, disa trafikantë të dënuar droge dëshmuan se kishin korruptuar Hernandez.

Prokurorët gjithashtu pretenduan se ai kishte përdorur paratë e drogës për të ryshfet më pas zyrtarët për të manipuluar zgjedhjet presidenciale të Hondurasit të 2013 dhe 2017 në favor të tij.

Në mohimin e tij të akuzave, Hernández pretendoi se ai u bë një “viktimë e një hakmarrjeje dhe një komploti nga krimi i organizuar dhe armiqtë politikë”.

“Unë kisha një politikë kundër të gjithë atyre njerëzve sepse nuk mund t’i duroja,” tha Hernández për trafikantët e drogës kur dëshmoi në gjyqin e tij. Ata bënë shumë dëme në vend”.

Avokatët e tij argumentuan se ata që dëshmuan kundër tij po e bënin këtë për përfitimin e tyre.

Hernández është mbajtur në një burg në Bruklin që nga ekstradimi i tij.

Ai do të dënohet në një datë të mëvonshme.

Hernández nuk është i pari ish-kreu i shtetit të Amerikës Latine që dënohet për një krim të lidhur me drogën në SHBA.

Manuel Noriega i Panamasë u dënua për akuzat e trafikut të drogës në një gjykatë në Miami në vitin 1992, dhe Alfonso Portillo i Guatemalës u dënua për akuzat e pastrimit të parave në një gjykatë të Nju Jorkut në vitin 2014.


Top Channel

You may also like