IAEA: Nuk ka shqetësime për sigurinë bërthamore në Zaporizhzhia pas bombardimeve

by admin
Spread the love

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka thënë se nuk ka shqetësime të menjëhershme për sigurinë bërthamore ose sigurinë në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë, të kontrolluar nga Rusia, pas bombardimeve gjatë fundjavës që shkaktuan dëme të shumta.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike tha se ekspertët e saj që vizituan vendin “ishin në gjendje të konfirmonin se, pavarësisht ashpërsisë së granatimeve, pajisjet kryesore mbetën të paprekura dhe nuk kishte shqetësime të menjëhershme për sigurinë bërthamore”.

Centrali ndodhet brenda një pjese të rajonit të Zaporizhias të pushtuar nga forcat ruse, që në ditët e para të sulmit në Ukrainë që nisi më 24 shkurt.

Megjithëse presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret për transferimin e impiantit në pronësi të Rusisë, ai vazhdon të drejtohet nga personeli ukrainas.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like