i gjithë populli ushtar…edhe me pushkë druri! – Shqip

by admin
Spread the love

Ukrainasit po përgatiten shumë për të qenë gati për një pushtim të mundshëm rus.

Një nga kampet ku stërviten ata që synojnë të mbrojnë vendin ndodhet afër Kievit.

Është një kamp vullnetarësh në pyjet jashtë kryeqytetit ku u shfaqën edhe fëmijët.

Pjesëmarrësit më të rinj në kamp ishin vetëm katër vjeç, shkruan Daily Mail.

Vëllezërit binjakë Taras dhe Bohdan, 4 vjeç, po luanin me pushkë druri, ndërsa burra dhe gra po përgatiteshin për një luftë të vërtetë kundër Rusisë në sfond.

Nëna e tyre, Iryna, tha:

“Unë nuk mendoj se ata e kuptojnë luftën dhe çfarë po ndodh, por ata duan gjithçka që ka të bëjë me ushtrinë. Nëse duan të bëhen ushtarë kur të rriten dhe të mbrojnë vendin e tyre, unë nuk do t’i mbroj ata. Por tani për tani, duan të bëhen zjarrfikës dhe policë”, tha ajo përmes buzëqeshjes së nënës së tyre.

Xhaxhai i saj luftoi në ushtrinë ukrainase dhe u vra në një shpërthim në territorin që tani kontrollohet nga snajperët rusë.

Ajo tha për të: “Nuk ia kthyem gjithë trupin”.

Një djalë tjetër, Yaroslav 10-vjeçar, kaloi nëpër stërvitje dhe nëna e tij, një e ve lufte, tha se do të ishte krenare për të nëse ai do të mbronte Ukrainën një ditë.

Djemtë nuk mund të aplikojnë si vullnetarë të vërtetë sepse duhet të jenë 18 vjeç përpara se të merren parasysh. Por nëpunësja civil Tetiana nga Kievi tha se Jaroslav donte të ishte në stërvitje sepse babai i tij vdiq pesë vjet më parë.

Mes vullnetarëve kishte dhe çifte të dashuruar. Sofia, 19 dhe Vadim, të dy 19 vjeç, janë në lidhje për gjashtë muaj, por janë gati të luftojnë krah trupave civile ukrainase.

Kujtojmë: Rusia dje rriti presionin ndaj Ukrainës sepse vendosi 10,000 trupa të tjera në Krime. /tesheshi.com/

 

 

Lexo lajme interesante

You may also like