Holandë, shishe kokës një politikani – Shqip

by admin
Spread the love

Thierry Bodet, lideri i partisë holandeze të ekstremit të djathtë Forumi për Demokraci (Forum voor Democratie – FvD) u sulmua në një bar, dy ditë para zgjedhjeve parlamentare në Holandë.

Politikani i ekstremit të djathtë ndodhej në një lokal në qytetin e Groningenit kur një klient e goditi në kokë me një shishe. Shoqëruesi i Bodet e goditi me grusht sulmuesin përpara se drejtuesi i FvD të ikte, sipas pamjeve video të transmetuara nga media holandeze.

Policia arrestoi njeriun që sulmoi drejtuesin e FvD.

Sipas një deklarate të partisë së ekstremit të djathtë holandez, Bodet u dërgua në spital me lëndime të lehta, ku iu dha ndihma e parë. Ai u detyrua të anulojë një paraqitje të planifikuar për sot.

Sulmi ndaj Bodet u dënua si “absolutisht i papranueshëm” nga kryeministri holandez në largim Mark Rutte, i cili nuk kandidon në zgjedhjet e 22 nëntorit.

Muajin e kaluar, Thierry Bodet u godit me një çadër në Universitetin e Gentit në Belgjikë.

Partia e ekstremit të djathtë FvD, e njohur për qëndrimet e saj euroskeptike dhe kundër imigracionit, parashikohet të sigurojë 4-5 vende në parlamentin holandez, sipas sondazheve.

Sulmi i ri ndaj Bodet zgjoi kujtimet e vrasjes së Pim Fortuyn, një politikan populist i ekstremit të djathtë, i cili u vra në vitin 2002 gjatë fushatës së tij zgjedhore. Autori, Volker van der Graaf, ishte një aktivist për të drejtat e kafshëve dhe mjedisor. Ai u arrestua, u dënua me 18 vjet burg dhe u lirua me kusht në vitin 2014. /tesheshi.com/

You may also like