hi dhe gazra të nxehtë – Shqip

by admin
Spread the love

Zyrtarët kilianë lëshuan një alarm sigurie pasi vullkani Lascar në Ande shpërtheu 6000 metra në qiell, duke shkaktuar tërmete të vogla.

Deri më tani, nuk është raportuar asnjë dëmtim në zonë, por paralajmërimi i gjelbër ka kaluar në të verdhë. Shërbimi Kombëtar i Gjeologjisë dhe Minierave të Kilit (Sernageomin) e përkufizon “të verdhën” që do të thotë se vullkani është i paqëndrueshëm.

Banorët e Talabre, një qytet i vogël më pak se 12 km larg vullkanit, vunë re fillimisht aktivitet rreth mesditës të së shtunës, 10 dhjetor.

Pavarësisht shtëllungës së madhe të tymit të lëshuar nga Lascar, e përbërë nga hiri vullkanik dhe gazrat e nxehtë, asnjë shtëpi nuk mendohet të jetë dëmtuar. Autoritetet kanë vendosur një shtetrrethim brenda 5 km nga krateri i vullkanit.

Lascar, në veri të vendit, është 70 km nga San Pedro de Atacama, një destinacion popullor turistik për ecje dhe vizitë në shkretëtirën Atacama, vendi më i thatë në Tokë, shkruan BBC. /tesheshi.com/

You may also like