FOKUS – UNWTO: Turizmi global pritet të kthehet në nivelin para pandemisë

by admin
Spread the love

PARIS, 20 janar /ATSH-AFP/ – Numri i turistëve ndërkombëtarë duhet të kalojë paksa nivelin e tij para pandemisë në vitin 2024, falë rimëkëmbjes së sektorit në Azi dhe pavarësisht tensioneve ndërkombëtare, veçanërisht në Lindjen e Mesme, tha Organizata Botërore e Turizmit (UNWTO).

Agjencia e OKB-së, me qendër në Madrid, njoftoi gjithashtu se 1,3 miliardë turistë udhëtuan jashtë vendit vitin e kaluar, 44% më shumë se në vitin 2022.

Kjo shifër është e barabartë me 88% të nivelit të vitit 2019, vitin e kaluar para pandemisë Covid-19.

Kjo rimëkëmbje u nxit nga momenti i fortë në Lindjen e Mesme, ku ardhjet e turistëve tejkaluan nivelin e tyre të vitit 2019 me 22%, por edhe në Evropë, destinacioni kryesor turistik në botë, ku aktiviteti arriti në 94% të nivelit të tij para pandemisë.

Rimëkëmbja ishte më e dobët në Azi, ku numri i turistëve ndërkombëtarë arriti në 65% të atij të vitit 2019, pavarësisht heqjes së kufizimeve shëndetësore të vendosura një vit më parë në Kinë pas tre viteve të politikës zero-Covid-19.

Pavarësisht nga kjo dobësi, “të dhënat e fundit të UNWTO nxjerrin në pah qëndrueshmërinë dhe rimëkëmbjen e shpejtë të turizmit”, nënvizon në këtë deklaratë për shtyp, sekretari i përgjithshëm i UNWTO, Zurab Pololikashvili, i cili parashikon për vitin 2024 një nivel aktiviteti 2% më të lartë se në 2019.

Sipas agjencisë së OKB-së, aktiviteti duhet të përfitojë veçanërisht nga rritja e turizmit në Kinë falë lehtësimit të regjimit të vizave për shumë vende, përfshirë Francën, Gjermaninë dhe Italinë si dhe nga udhëtimet e kinezëve në zona të tjera të botës.

Megjithatë, ky parashikim mbetet i varur nga “evolucioni i rreziqeve ekonomike dhe gjeopolitike”, veçanërisht në Lindjen e Mesme, ku turizmi duhet të vuajë nga pasojat e konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit, dhe nga evolucioni i situatës ekonomike.

“Inflacioni i vazhdueshëm, normat e larta të interesit, çmimet e paqëndrueshme të naftës dhe ndërprerjet që ato shkaktojnë në tregti mund të vazhdojnë të ndikojnë në kostot e transportit dhe akomodimit në vitin 2024”, paralajmëron UNWTO-ja./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like